18 OCAK, SALI, 2022

Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Edebiyat ve Düşünce Dünyası

Yalçın Çakmak ve Özge Dikmen’in derlediği, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun edebi dilini, edebiyatının kaynaklarını ve açılımlarını da ihmal etmeden, verimli huzursuzluğuna ayna tutan yazılardan oluşan Huzursuz Bir Ruhun Panoraması - Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Edebiyat ve Düşünce Dünyası, İletişim Yayınları’ndan çıktı.

Derlemede yer alan yazılarda Karaosmanoğlu’nun aşka, inkılâba, Batı’ya, kadınlara, mekâna, millete, siyasete, Atatürk’e, dine, Bektaşiliğe ve daha birçok şeye -mesela can sıkıntısına- bakışına ayna tutuluyor. Bu geniş bakış aynı zamanda cumhuriyet tarihinin zihniyet dünyasında kapsamlı bir keşif turu anlamına da geliyor.

Yalçın Çakmak ve Özge Dikmen’in hazırladığı derlemede ayrıca Başak Acınan, Demo Ahmet Aslan, Esra Dicle Başbuğ, Emre Bayın, Murat Belge, Tanıl Bora, Murat Cankara, Funda Şenol Cantek, Hasan Cuşa, Yavuz Çobanoğlu, Deniz Depe, Hakan Kaynar, Erol Köroğlu, Haluk Öner, Mehmet Özden, Barış Özkul, Can Şahin, Burcu Şahin, İbrahim Şahin, Zeynep Uysal, Gaye Belkız Yeter Şahin, Sabanur Yılmaz ve Gül Mete Yuva’nın katkıları yer aldı.

​“Edebiyatının da yaşıtları, çağdaşlarıyla karşılaştırıldığında bir farklılık gösterdiğini söyleyebilirim. Tam istediği gibi yazabilseydi ne olurdu? Edebiyat açısından daha mutlu sonuçlar üretir miydi? Hep O Şarkı bence bunun mümkün olduğunu gösteriyor. Ama ülkesinin kaderi onu Proust’un değil, Balzac’ın kaptanı olduğu takıma yönlendirdi ve burada Yakup Kadri dışarıdan gelen dürtüklemelerle zaman zaman dozu yükselen milliyetçiliği denetleyebildiği zamanlarda düzeyli bir edebiyat adamı olmayı başardı.” - Murat Belge

0
979
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage