19 EKİM, PAZARTESİ, 2020

William Faulkner “Uzak Mesafeli Yakın Okumalar”da

Türk dili ve edebiyatı uzmanı Dr. Erkan Irmak’ın hazırlayıp sunacağı, Yapı Kredi Yayınları’nın Türk ve dünya edebiyatının klasikleşmiş modern yapıtlarını odağına alan yeni çevrim içi etkinlik dizisi “Uzak Mesafeli Yakın Okumalar” William Faulkner'ın Ses ve Öfke kitabı başlıyor.

Seminer serisi ilhamını Yapı Kredi Yayınları’nın “Modern Klasikler” başlıklı yayın dizisinden alıyor. Irmak, ayda bir kere sunacağı seminerde 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyılda eserler vermiş ve adları bugün dünya edebiyatı pantheonuna yazılmış yabancı yazarların ve aynı dönemlerde ürün vermiş Türk edebiyatının ustalarının eserlerini çeşitli boyutlarda ele almayı amaçlıyor.

Faulkner'ın edebiyatının, özellikle de romanlarının bıraktığı şaşkınlık veren etki, biçim ve içeriğin neredeyse kusursuz denebilecek bileşiminden güç alır. Yirminci yüzyılın başında ilk örnekleri Avrupa'da görülen bilinçakışı ve çoklu anlatıcı tekniklerini Amerika kıtasına taşıyan Faulkner, bu yöntemleri kullanarak Güneyli yaşamının karmaşık doğasını, insan ilişkilerini, köleliği, bozulan aile yapısını, dağılan kırsal aristokrasiyi hem kendi ülkesine hem de dünyanın geri kalanına, daha önce değinilmemiş biçimde anlatmaya başlar. Yazarın en tanınmış ve onu Nobel Edebiyat Ödülü'ne de taşıyan romanlarından olan Ses ve Öfke, 1929'da yayımlandığından bugüne giderek daha fazla ilgi çekmiştir. Amerika'nın güneyinde yaşayan Compson ailesinin etrafında kurulan roman, hem yazıldığı dönemin sosyolojisine hem anlattığı coğrafyanın sertliğine hem de insan zihnin karmaşıklığına dair bir başyapıttır. Faulkner'ın yaşamından izlerin de sürüleceği bu konuşmada, alışkın olmayan okur için aşılamaz gibi görünen Ses ve Öfke’nin yüksek duvarlarının ardında aslında ne denli yumuşak, şefkate aç ve paylaşmaya hazır olduğundan bahsedilecek.

​Etkinlik 20 Ekim Salı günü saat 18.00’de Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalında herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak çevrim içi gerçekleşecek. 

0
1369
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage