29 AĞUSTOS, SALI, 2023

Varlık Dergisi 90 Yaşında!

Varlık dergisi 90’ıncı yaşını kutladığı eylül sayısında “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Eğitim” başlıklı dosya konusunu işlerken, Türkiye’de yalnızca gençlere verilen en uzun soluklu ödül olan Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri kazananlarının söyleşi, şiir ve öykülerini yayımladı.

Her yıl temmuz ayında açıklanan Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’ne başvuru süresi şubat ayında yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle uzatılmış ve sonuçları da eylül ayında açıklanacağı bildirilmişti. Bu yıl şiir dalında Mert Özden, öykü dalında ise Eris İnal ödüle değer görüldü.

Şiir dalında ödüle aday olan 279 dosyadan 18’i ön elemeyi geçti ve Alkın Sezen, Bilgehan Tuğrul, Damla Koruk, Enes Kaynakçı, Kutay Onaylı, Mert Özden, Ozan R. Kartal ve Rona Aslan’ın dosyaları seçici kurul tarafından toplantılarda tartışmaya açıldı.

Zeynep Uzunbay, Nilay Özer, Seyyidhan Kömürcü, Ali Özgür Özkarcı ve Mehmet Erte’den oluşan şiir seçici kurulu yaptığı değerlendirme sonucu ödülü oy birliğiyle Mert Özden’in Iska Şansı İçin Taviz adlı dosyasına verdi; Alkın Sezen’in Persona, Bilgehan Tuğrul’un Midilliler Hakkında İlginç Bilgeler ve Rona Aslan’ın Böyleydi, Çağ Çürürken adlı dosyalarını ise oy çokluğuyla “dikkate değer” buldu.

Öykü dalında ödüle aday olan 154 dosyadan 21’i ön elemeyi geçti. Seçici kurul tarafından toplantılarda tartışmaya açılan dosyalar Bozkurt Toral, Derya Onaran, Emirhan Mutlu, Eris İnal, İlyas Sualp Uzun, Özlem Boyacı, Sude Şencan ve Zeynep Kabadayı imzalarını taşıyordu.

Nursel Duruel, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Pelin Buzluk, Selçuk Orhan ve Birgül Oğuz’dan oluşan öykü seçici kurulu, ödülü oy çokluğuyla Eris İnal’ın Herze ve Tedvir adlı dosyasına verdi; Zeynep Kabadayı’nın Son Sayfalar Başlangıcı ve Sude Şencan’ın Papatya Suyu adlı dosyalarını ise oy çokluğuyla “dikkate değer” buldu.

Varlık’ın eylül sayısının dosya konusu “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Eğitim”. Dosyaya katkıda bulunan yazarlar ise Mustafa Gündüz, Erol Kapluhan ve Sevim Can. Edebiyattan resme, sinemadan sanat tarihine, fotoğraftan felsefeye geniş bir alanda yazılar, söyleşiler yayımlayan Varlık bu ay da “Nasıl Anlatılır”, “Bale Sanatı”, “Türkçe Günlükleri”, “Edebiyatımıza Yön Verenler”, “Yeni Şiirler / Öyküler Arasında” köşeleri ve son çıkan kitapların tanıtıldığı “Kitaplar Arasında” bölümüyle okurlarıyla buluşuyor.

0
1005
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage