01 ARALIK, CUMA, 2023

Türkiye’nin İlk Gerilla Sokak Sergisi: “Ötekiler”

Hilal Sezginsoy’un deforme bedenler çizerek çirkinin güzelliğini anlattığı “Ötekiler” başlıklı Türkiye’nin ilk gerilla sokak sergisi, 24 Aralık’a kadar Kalopsia Art Gallery’nin internet sitesinde yer alan Shine Disiplinlerarası Online Karma Sergisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Hilal Sezginsoy “Ötekiler” sergisinde, İtalyan yazar Umberto Eco’nun Güzelliğin Tarihi kitabında yer alan “Güzellik; o gerçekten de ilkbahar çiçekleri kadar geçicidir” cümlesinden yola çıkıyor. Yağlı boya tekniği ile ürettiği resimlerle insanları rahatsız etmek isteyen Sezginsoy, bu iki eserde estetik kaygılar yüzünden yalnızlaştıkça çoğalan insanları gösteriyor. İnsanların, normalin dışında kalanlara duyduğu öfkeye ışık tutan sanatçı, bu sergi ile izleyicileri kendi içlerinde duydukları estetik kaygılar üzerine düşünmelerini amaçlıyor. İnsanlar, sanatçının İstanbul’un birçok semtinde gerçekleştirdiği gerilla sergiyle vapura binerken, işe giderken veya bir restoranda yemek yerken karşılaşarak, beklenmedik anlarda estetik kaygılarıyla yüzleşiyorlar.

​Hilal Sezginsoy “Ötekiler” sergisinin izleyicilerde yarattığı etkiyi şu şekilde anlatıyor: “Önce şaşırmış bakışları sonra bu resmin ne anlatmaya çalıştığını sorguladılar. Ucube gibi gördükleri şeye yakından bakıp dokununca onun ne kadar anlamlı bir şey olduğunu söylediler. Kimileri sanki bir aynaya bakar gibi saatlerce detaylı inceledi, kimisi rahatsız oldu ve bakmak istemedi. Kimisi utandı, kimisi gurur duydu. Yapmak istediğim tam olarak buydu. Sanatın yapması gereken buydu, sokakta yürürken gördüğümüz insanlara bakış açımızdı. Güzellik normlarımızı sorgulamaktı. Kendimizde duyduğumuz bu duygular belki dışlanmış kişilerle yüzleşmekti.”

0
832
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage