26 ŞUBAT, PAZARTESİ, 2024

TUNCA’nın Yeni Sergisi “Muhatabı Olmayan Mutfak” İMALAT-HANE’de

TUNCA’nın sanat çalışmalarının önemli bir parçası olan yemek pişirme pratiği ve 20. yüzyıl ütopyaları zemininde yaptığı tarihsel araştırmalarının ürünü olan “Muhatabı Olmayan Mutfak” başlıklı kişisel sergisi 6 Nisan'a kadar İMALAT-HANE’de sanatseverlerle buluşuyor.

TUNCA’nın iki hafta arayla farklı disiplinlerden uzmanların katılımıyla düzenleyeceği yemek performanslarında, pişirilen yemekler eşzamanlı olarak izleyiciye servis edilecek. Jorela Karriqi iş birliği ile mekâna özgü tasarlanan sergi kurgusu içinde düzenlenecek performanslar, konuk ve izleyici arasında interaktif karşılaşmaların yaşanacağı bir yemek daveti sunuyor.

Desenden, heykel, video ve performans formlarına uzanan çok yönlü bir pratiğe sahip olan TUNCA, 2014 yılından bu yana gastronomi ve sanat bağlamında performanslar gerçekleştiriyor. Resmi tarihlerden bireysel hikâyelere “hafıza”nın devasa katmanları arasında gezinen sanatçı tanıklık olgusunu, belgeselciliğin ve işaret ediciliğin ötesinde çerçeve içine alıyor. Kullandığı fotografik belgeler, sanatçının öznel belleği ile birleşiyor ve ardından kâğıt üzerine bir başka kimyasal tortu olan füzen ile aktarılıyor. Sanatçının araştırma odaklı pratiği tarih yazımı ile ilgilidir, geçmişi kazıyla gün ışığına çıkarıyor, yeniden kurguluyor ve canlandırıyor.

​TUNCA’nın, İMALAT-HANE’nin eser üretim desteği ile hazırlanan “Muhatabı Olmayan Mutfak” başlıklı yemek performans serisi programını buradan takip edebilirsiniz.

0
1443
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage