16 NİSAN, SALI, 2019

Tumpatumpa Sakın Kaybolma

Kuş Olsam Evime Uçsam’la tanınan ödüllü yazar Güzin Öztürk’ün tüketim toplumuna yönelik bir kara mizah anlatısı olan kitabı Tumpatumpa Sakın Kaybolma, illüstratör Emre Karacan’ın çizimleriyle, Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Öztürk, hikâyesinde koca bir eşya yığınının ortasında kalan insanı küçücük bir karınca gibi hissettiriyor. Üretmeden harcama, hep daha fazlasına sahip olma arzusu yüzünden her şeyi göze alma gibi çağın önemli sorunlarını, tüketim çılgınlığını eleştiren ve bunu, evin içine eşyalar yığarak absürt bir kurgu içinde işliyor.

​“Dolu, dolu, dolu! Efe’lerin evi eşya dolu. Üstelik öyle böyle değil! Odalar dolu, masaların üzeri dolu, kapılar dolu, yer gök eşya dolu. Neden mi? Çünkü Efe’nin annesi ve babası, o tuhaf ve de sihirli (!) kartı kullanarak sürekli alıyor da alıyor, alıyor da alıyor... Hem de hiç ihtiyaçları olmayan onlarca, yüzlerce şeyi. Peki, bunca şey evlerine nasıl mı sığacak? Acaba yeni bir ev mi alsalar? Belki inanmayacaksınız ama, Efe’nin kıpırdayacak yeri yok. Üstüne üstlük, çok sevdiği oyuncağını da hiçbir yerde bulamıyor. Varsın olsun, onun da mı yenisini alsın diyorsunuz? Ama ya o eskisini istiyorsa?”

0
1052
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage