05 HAZİRAN, ÇARŞAMBA, 2024

Tasarım Stüdyosu 2050+ “Havaya Dair” Sergisi ile Salt Beyoğlu’nda

Milano merkezli disiplinlerarası tasarım stüdyosu 2050+ tarafından tasarlanan “Havaya Dair” başlıklı sergi, 18 Ağustos’a kadar Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanında sanatseverlerle buluşuyor.

2050+ tarafından Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanı için tasarlanan enstalasyon, maddi, işitsel ve görsel deneyler aracılığıyla hava kirliliğine dair unsurları somutlaştırmayı amaçlıyor. Sergide, ziyaretçileri havanın maddeselliğiyle ilişki kurmaya teşvik eden bir dizi müdahale yer alıyor. Havanın kimyasal bileşimini ortaya çıkaran ve her biri farklı zehirlilik derecelerine karşılık gelen bir renkle tasvir edilmiş; zehirliliğin farklı ölçeklerdeki yaygınlığını gösteren veri ve görüntülerin işlendiği perdeler, havadaki bu maddelerin etkileşiminin tetiklediği kimyasal reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan koşulları duyumsanabilir kılan bir ses enstalasyonu ile İstanbul’un gökyüzünün, genellikle hareketsiz ve üç boyutlu nesneleri kaydetmek için kullanılan fotogrametri tekniğiyle hazırlanmış bir animasyonu izleyiciye sunuluyor. Böylece, yeryüzünü çevreleyen gaz hâlindeki görünmez maddelerin belgelenip cisimleştirilmesi hedefleniyor.

“Havaya Dair”, soluduğumuz havaya içkin karmaşıklıklara ilişkin anlayışımızı genişletmeye davet ediyor. Yalnızca havaya nüfuz eden ve hava yoluyla yayılan zehirliliği değil, bu zehirliliğin işaret ettiği karmaşık toplumsal ve politik sonuçları, yerel ve küresel izlekleri, gezegen ölçeğindeki inkâr edilemez bağıntıları da irdeliyor. Bir bölgedeki faaliyetlerin geniş çaplı etkiler yarattığı ortak bir alan olarak havayı odağına alan sergi, temiz ve solunabilir havanın müşterek ve evrensel bir hak olduğu bir dünya için kolektif eylemin gerekliliğini de gündeme getiriyor.

Havaya Dair, Salt’ın kurucusu Garanti BBVA’nın desteği, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi iş birliği, Eureko Sigorta ve Jotun’un katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

1-3. Havaya Dair sergisinden görünüm, 2024. Fotoğraf: Mustafa Hazneci
​4. Havaya Dair sergisinden görünüm, 2024. Fotoğraf: 2050+

0
598
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage