15 EKİM, CUMA, 2021

Tarık Tufan’dan Bir Arayış Hikâyesi: “Geç Kalan”

Tarık Tufan’ın kaleme aldığı şiirsel metinlerden biri olan, parçalar tamamladığında derin izler bırakan bir arayış hikâyesi anlattığı romanı Geç Kalan, Doğan Kitap’tan çıktı.

Roman, bir yalnızlık ve varoluş ağrısı olarak çıkıyor okurun karşısına. Bir aşkı, bir kadını ve bir mucizeyi yitirmek. Kaybettiği kadını şehrin sokaklarında, hafızasının karmaşık dehlizlerinde ve kendi içindeki karanlık kuyusunda arayan yalnız bir adamın hikâyesi Geç Kalan. Bir yandan evini terk eden bir annenin geride bıraktığı kapanmaz çocukluk yaraları diğer yandan erken vedalaşan dostların hüznü, tüm bunlar bir terapi koltuğundaki sayıklamalarda dile geliyor.

“Karşısına çıkan her şeyi yakarak üzerine gelen, sinsice etrafını kuşatan bir hayat yangınında korku içinde ne yapacağını düşünürken gördün onu ilk defa. Kaçmaktan bitap düşmüş bir haldeyken yüzüne baktın, sana elini uzattı, elini tuttun. Korkutucu şimşeklerle yüklü gri bulutların kuşattığı yasaklı gökyüzünden elini uzatan asi bir melekti. Yedi kat göğün ötesinden usulca uzandı zarif eli, bulutların arasından, alevlerin arasından uzandı, yavaşça göğsünü yarıp, delice çarpan kalbine dokundu. Dokunduğu yer sızladı. Açık yara.”

​Fotoğraf: Muhsin Akgün

0
248
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage