15 NİSAN, PERŞEMBE, 2021

Sürdürülebilir Bir Kültürel Sistem Önerisi Sunan Sergi: “Apartman”

İstanbul’un kültür ve sanat hayatına alternatif bir sistem önerisinde bulunan, ayrıştırılmış çağdaş sanat ortamını birleştirmeyi amaçlayan “Apartman” sergisi 27 Nisan’da Yeldeğirmeni’nde sanatseverlerle buluşacak. Lara Lakay ve Tuba Kocakaya’nın küratörlüğünü yaptığı sergi adını Türkçede ayırmak, parçalara, hisselere bölmek anlamına gelen appartire kelimesinden alıyor.

Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen sergi sanatçı, sanatsever, kent meraklısı gibi şehir kahramanlarını bir araya getirmeyi amaçlıyor. Sergide farklı teknik ve materyallerle üretim yapan Ali Kanal, Z.Ayşe Hatipoğlu, Bedia Ekiz, Cansu Yıldıran, Cins, Dila Yumurtacı, Dinçer İşgel, Eşref Yıldırım, Gaye Su Akyol, Gökhan Deniz, Gökhan Deneç, Gökhun Baltacı, Güler Güçlü, Hakan Gürsoytrak, İris Ergül, Kıvılcım Güngörün, Leman Sevda Darıcıoğlu, Meltem Sarıkaya, Mustafa Horasan, Özgür Can Taşcı, Sevim Kaya, Tayfun Gülnar ve Zeynep Özkanca dahil olmak üzere 23 sanatçının yakın dönem eserlerinin ve sergiye özel ürettikleri yeni eserler bulunuyor.

“Apartman” Kadıköy’ün denize çıkan ve İstanbul’un ilk apartman semti olan Yeldeğirmeni’nde, 20. yüzyılda Haydarpaşa Garı’nın inşasını üstlenen Alman mühendisler tarafından o dönemki konaklamaları için inşa edilmiş bir apartmanda, günümüzde unutulmakta olan sürdürülebilir ve demokratik kültürel sistemi anımsatıyor. Sanatın özgürlüğüne inanan ve İstanbul’un sanatçıya her zaman bir sergileme alanı sunduğu fikrine dayanan kamusal sanat projesi olan “Apartman”, izleyicileri, düzenin bir arada olmayı odalarla ayırdığı ‘apartmanla’ tanıştırıyor ve birlikte yaşanabilecek alanları keşfe çıkarıyor.

Sergiden sonra ise mimar Hayri Ödensoy tarafından sanattan koparılmadan ve aslına sadık kalarak restore edilecek olan Apartman No:52, mimari proje olarak, sergi, atölye çalışmaları ve misafir sanatçı programlarına ev sahipliği yapmaya devam etmesi planlanıyor.

​Resim, heykel, video, yerleştirme sanatı, performans sanatı, grafiti ve ses olmak üzere farklı tekniklerde üretilmiş eserlerin yer aldığı sergi, 27 Nisan - 14 Mayıs tarihleri arasında Kadıköy Yeldeğirmeni, Apartman No.52’de görülebilir. Ulaşım, ziyaret gün ve saatleri hakkında ayrıntılı ve güncel bilgi için www.apartman52.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Künye:
1- Mustafa Horasan, Deneysel Domuz, Karışık Teknik, 105 x 40 x 66 cm, 2015
2- Özgür Can Taşcı, Alternatif Cennet, Kağıt üzerine Mürekkepli Kalem, 134 x 220 cm, 2019
​3- Bedia Ekiz, Yakın-Uzak Hafıza, Kağıt üzerine Füzen, 70 x 100 cm, 2020

0
666
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage