14 KASIM, PAZAR, 2021

Studio Oyuncuları’nın Yeni Oyunu “AŞINMA” 2 Aralık'ta Prömiyer Yapıyor

Şahika Tekand’ın yazdığı ve yönettiği, Yiğit Özşener’in oynadığı Studio Oyuncuları’nın yeni oyunu AŞINMA, 2 Aralık'ta Zorlu PSM'de prömiyer yapıyor.

Şahika Tekand’ın 2008’de yazdığı ve sahnelediği Karanlık Korkusu’ndan yola çıkarak tasarladığı bir yeniden yazım olan AŞINMA, yine Tekand tarafından tek kişi (solo) için yazılan ve oyuncunun ustalığını kutlarken, aynı zamanda Performatif Sahneleme ve Oyunculuk Yöntemi’nin ilkelerini tavizsiz uygulayan bir oyun olarak izleyici karşısına çıkıyor.

Yirmi yedi yıldır birlikte çalışan Şahika Tekand ve Yiğit Özşener’e, yine uzun yıllardır birlikte ürettikleri oyunlarla hem yurt içi hem de yurt dışında başarılara imza atmış Studio Oyuncuları’nın usta kadrosunun eşlik ettiği oyun, oyuncunun gerçek zamanda maruz kaldığı zorlu koşullar ile şekillenen eğlenceli ve bir o kadar da ustalık gerektiren bir sahne aksiyonuyla var olma mücadelesi verdiği bir sahneleme düzeni içinde gerçekleşiyor.

Günümüz dünya sisteminin insanın varlık alanını giderek daha da daraltması, buna karşılık çağdaş insanın bu duruma gösterdiği kabul ile hem insani olanın aşınmasını hem de kendisindeki karakter aşınmasını düşünmeyi öteleyerek var olmaya çalışması sorununu merkeze alan oyun, seyircinin oyunun dilini ve işleyişini oyuncuyla birlikte eşzamanlı keşfedeceği aktif bir seyir süreci yaratarak  seyircisini eğlenceli bir deneyime davet ediyor.

Bir müzik parçası gibi tasarlanarak adeta spiraller üzerinde akan konuşma düzenine, ışık, müzikli komutlar ve renkli sinyallerin eşlik ettiği oyun, bu yapısıyla seyircisine aynı zamanda bir dinleti keyfi yaşatmayı vadederken, doğal hareketlerden sentetik artistik formlara kadar uzanan hareket düzeni de dilin müziğini hareketin müziğine tercüme etmekte.

AŞINMA’nın 2 Aralık'ta Zorlu PSM sahnesinde gerçekleşecek prömiyerinin biletlerine buradan, 7 Aralık’ta ENKA Oditoryumu’ndaki gösteriminin biletlerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yazan/Yöneten: Şahika Tekand
Sahne Tasarımı: Esat Tekand
Yönetmen Yardımcıları: Nilgün Kurtar, Verda Habif, Gözde Kesgin
Prodüksiyon Amiri: Murat Ersan
Yapım: Studio Oyuncuları
Uygulayıcı Yapımcı: Duygu Bayram
Oyuncu: Yiğit Özşener
Işık masası oyuncuları: Nilgün Kurtar, Verda Habif, Altay İcimsoy, Gözde Kesgin
Oyunda kullanılan müzikli komutlar, Zeynep Gedizlioğlu bestelerinden alıntılanmıştır.
Süre : Yaklaşık 55 dakika​​

0
1757
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage