07 NİSAN, ÇARŞAMBA, 2021

“Sinema & Psikiyatri Seminerleri”nde Sinema ve Mitoloji Konuşulacak

Akbank Sanat ve Psikesinema & Psikeart iş birliğiyle düzenlenen “Sinema & Psikiyatri Seminerleri” nisan ayında da sinemaseverle buluşmaya devam ediyor. Seminer serisinin üçüncüsü “Sinema ve Mitoloji” teması ile Prof. Dr. M. Emin Önder koordinatörlüğünde Alejandro Jodorowsky’nin 1973 yapımı La Montaña Sagrada filmi üzerine 8 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. M. Emin Önder etkinlikler hakkında şunları söylüyor: “Mitoloji; halk kültürlerinde yer alan tanrılar, süper kahramanlar, yaradılış ve tufanlar, ölüm ve yaşam anlayışlarını yorumlayıp inceler, özellikle insanların öteki öykülerini sınıflandırmaya çalışır. Bu öyküler nesilden nesle aktarılarak halkların belleğini oluşturur. Bu anlayışla yola çıkarak belleğimizde yer alan hikâye ve destanları sinema aracılığıyla tekrar gözden geçirme fırsatı bulacağız. Ya doğrudan yansıtılan mitolojik filmlerle ya da mitolojik hikâyelerden köken alan çağdaş hikâyelerle geçmişe bakacağız.”

“İnsanlar Mitlere Neden İhtiyaç Duyar?”, “Eurides: ‘Kadının İyisi Kadar İyi Bir Başka Yaratık Olamaz.’ ”, “Jung ve Sinema” , “Mitlerin Ortak Özelliği: Yaratılış” ve “Türk Filmleri ve Mitolojik Öğeler” alt başlıklarından oluşan “Sinema ve Mitoloji” temalı etkinlik dizisinde, bu başlıklar kapsamında seçilen filmler yönetmen, yazar, oyuncu ve psikiytatristlerin katıldıkları tartışma bölümleriyle ele alınıyor.

“Sinema & Psikiyatri Seminerleri” etkinlik serisinin gelecek programı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Seminerleri Akbank Sanat’ın YouTube kanalında takip edebilirsiniz.

0
1508
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage