Advertisement
24 KASIM, CUMA, 2023

Sinan Logie’nin “Vasat Mimarlara Kabir” Sergisi Öktem Aykut’ta

Sinan Logie’nin “Vasat Mimarlara Kabir” başlıklı kişisel sergisi 24 Kasım 2023-13 Ocak 2024 tarihleri arasında Öktem Aykut’ta sanatseverlerle buluşuyor.

Sinan Logie’nin yeni sergisi “Vasat Mimarlara Kabir”, günümüz dünyasında mimari üretimin görkemli vasatlığına bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Sergide sanatsal üretimini sınırlı bir kurallar bütününün içinde tanımlayan sanatçı, galeri mekânının içinde yeni bir alan yaratarak, dar bir biçim ve yöntem kapsamına sadık kalarak, dünyanın her köşesinde üretmeye devam eden vasat mimarların yaşam ve ölümleri için bir kutlama sunuyor.

“Sinan Logie, geçtiğimiz yıllarda mekânsal akışkanlık üzerine sürdürdüğü araştırmalarını, anıtsal mimari alanını da kapsayacak şekilde genişletti. Bu sorgulamalar, sanatçının İstanbul ve çeperinin tarihsel katmanlarına yönelik akademik araştırmalarının rehberliğinde devam etti. Son olarak, odağını Marmara Denizi'nin etrafında dur durak bilmeden dönüşmekte olan kentsel alanı kapsayacak şekilde tanımladı. Gümüşlük Akademisi, Bodrum'daki Bir Anıtın Doğuşu (2017); Bilsart, İstanbul'daki Mabet içinde Mabet (2018); Ark Kültür, İstanbul'daki Mekansal Durumlar (2019) ve Tartışık, Asos'taki Namazgah (2023) isimli yerleştirme ve sergileri, Logie'nin anıtsal formlar üzerine sanatsal önermeleri olarak anılabilir.

Öktem Aykut'un galeri mekânındaki yeni tek kişilik sergisinde Logie, günümüz dünyasında mimari üretimin görkemli vasatlığına bir saygı duruşu arz ediyor. Form Follows Finance (Princeton Architectural Press, 1995) isimli kitabında Carol Williams, kapitalizmin yükselen baskısı sebebiyle mimarların tamamen rant uğruna düzenlenmiş kısıtlı bir kurallar bütünü altında çalışmak zorunda kaldıklarını belirtir. Bu kapsamda, yalnızca çok az sayıda profesyonel istisnalar üretmeye kadirdir. Küreselleşen dünyanın gelişmekte olan yörelerinde ise kitlesel yaşam alanı inşaatları, kaçırılan fırsatlar ve terk edilmişlik hissinin tanımlaya geldiği bir peyzaj ortaya koyarlar. Ne var ki, bu yeni kentselliği üretmek için çoğunlukla elverişsiz şartlarda çalışan mimarlar, geleceğin de kurucuları olmaktadırlar. Bütün dünyada karşımıza çıkan bu jenerik mekânlarda insanlar sevişmeye, çocuklar büyümeye, bireyler hakikati aramaya devam etmekte... Geleceğin bilim insanları, yazarları, sanatçıları ve müzisyenleri bu mekânlarda kimliklerini kurgulamakta, kent merkezlerinde yaşayan elitlerin gözlerinden ırak kendilerini oluşturmaktalar.

​‘Vasat Mimarlara Kabir’de Logie, sanatsal üretimini sınırlı bir kurallar bütününün içinde tanımladı. Galeri mekânının içinde yeni bir alan yaratarak ve dar bir biçim ve yöntem kapsamına sadık kalarak, Logie dünyanın her köşesinde üretmeye devam eden vasat mimarların yaşam ve ölümleri için bir kutlama sunmakta.”


Künye:
1. Sinan Logie Oil on canvas Tuval üzerine yağlı boya 172 x 130 cm
2. Sinan Logie Steel Çelik 150 x 150 cm Fluid Structures (Phase 23) Akışkan Yapılar (Faz 23), 2023

0
977
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage