20 MAYIS, CUMA, 2022

Silvia Bener’in “Yüzeyin Ötesinde: Su” Sergisi KTSM’de

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), Silvia Bener’in “Yüzeyin Ötesinde: Su” başlıklı Türkiye’deki ilk kişisel sergisini 30 Haziran’a kadar sanatseverlerle buluşturuyor.

On yılı aşkın süredir suyu temel mecrası olarak benimseyen Silvia Bener, “Yüzeyin Ötesinde: Su” sergisinde izleyiciye her şeyin özü ve varoluşun kendini görünür kıldığı bir kavram olarak suyu araştırdığı çalışmalarından bir seçki sunuyor. Rana Kelleci’nin küratörlüğünü yaptığı sergide sanatçı, suyun yüzeyinden öteye yönelttiği bakışla kişinin evrende tuttuğu konuma dair sorulara kapı aralıyor. Geleneksel ebru sanatından ilham alan fakat ondan çeşitli biçimlerde farklılaşan, su üzerine boyalarla çalıştığı Aqua Materia Sanat olarak adlandırdığı bir teknik uygulayan sanatçı, eserlerinin performatif ve meditatif süreçlerini içsel bir yolculuğun aracı olarak yorumluyor.

İzleyiciyi suya duyusal, deneyimsel ve zihinsel bir dalışa davet eden sergi, KTSM’nin giriş ve asma katlarında yoğunlaşarak binaya yayılıyor. Sanatçının suyun buz hâlindeki altıgen atom strüktürünü baz alan Heksagonal adlı giriş galeri katını tamamen dönüştüren yerleştirmesi, mekân algısıyla oynayarak gözün yanılabilir olduğunun vurgulayarak izleyicinin dikkatini evrendeki konumuna çekiyor. Asma katta bir deneyim alanı yaratan Tözün Akışı adlı video-yerleştirme ve farklı mecralarda üretilmiş eserlerin yanı sıra sergide, sanatçının su üzerine yıllara yayılan araştırma sürecinden fotoğraflar, eskizler, not defterleri ve doğal nesneler de yer alıyor.

​Silvia Bener’in “Yüzeyin Ötesinde: Su” başlıklı sergisini 30 Haziran’a kadar Karaköy’de yer alan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde ziyaret edebilirsiniz.

0
658
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage