16 EYLÜL, ÇARŞAMBA, 2020

Sevginin Kanatlandırdığı Bir İstanbul Düşü

Fatih Debbağ'ın İstanbul'un son on yılına ayna tutan; bir kentin kültürel ve doğal mirasına sahip çıkmanın önemini, çocukların gözünden paylaştığı 2018 Tudem Edebiyat Ödülleri'nde birinciliğe değer görülen romanı Selin Beni Terk Etti, Tudem Yayınları’ndan çıktı.

Kitap, anne babası ayrılma kararı alan Deniz'in sevdiği kız tarafından terk edilişini; tüm Türkiye'nin hafızasında yer edinen ilham verici bir toplumsal dayanışma hikâyesi üzerinden anlatıyor.

​On bir yaşındaki Deniz, hayatında ilk defa terk edilir. Bu kararın ardında yatan nedenlerin izini sürerken kurduğu yeni dostluklar, ona kendisini daha yakından tanıma ve anlama fırsatı verir. Bencilce davranışlarını bir kenara bırakıp, Selin'i geri kazanmanın yollarını aramalıdır. İşe, görünmez bir süper kahramana dönüşüp, etrafındakileri mutlu etmeye çalışmakla başlar. Başkalarının hayatına temas ettikçe, büyüyüp olgunlaşır. Bu sırada, değişen sadece Deniz değildir; İstanbul da büyük bir değişimin arifesindedir. Yıkılması için gün sayılan köklü bir stat, alışveriş merkezine dönüştürülme tehlikesi ile karşı karşıya kalan nostaljik bir sinema salonu ve şehir merkezinin kalbinden koparılmaya çalışılan bir park için, İstanbullular olağanüstü bir dayanışma örneği sergilemektedir...  

0
1308
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage