05 KASIM, PERŞEMBE, 2020

Selma Gürbüz “Dünya Diye Bir Yer” ile İstanbul Modern’de

Selma Gürbüz’ün 35 yıllık sanatsal üretimine tematik duraklar çerçevesinden bakan "Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer" sergisi 5 Kasım 2020’de (bugün) İstanbul Modern’de sanatseverlerle buluştu.

Selma Gürbüz’ün 35 yıllık sanat pratiğini ve kendine özgü imge dünyasını görünür kılan “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” adlı sergisi, Gürbüz’ün zamandan ve mekândan bağımsız; masallar, mitler, söylencelerle örülü, incelikle işlenmiş yapıtlarını izleyiciyle buluşturuyor. Türkiye’de bir müze çatısı altında ilk defa izleyiciyle buluşan eserlerle beraber sergi, sanatçının ilk kez gerçekleştirdiği dijital çalışmaları da dahil olmak üzere daha önce sergilenmemiş yapıtlarını odağına alarak resim, yerleştirme, desen, video ve heykel gibi farklı ifade araçlarıyla ortaya çıkan yüzden fazla yapıta yer veriyor. Selma Gürbüz’ün yıllar içinde gittikçe rafine hâle gelen sanat üretiminden süzülerek vücut bulan görsel bir anlatı gözler önüne seren “Dünya Diye Bir Yer” bugünün çizgilerinde hayat bulan geçmişin, medeniyetlerin, kültürlerarası sentez arayışının kapsamlı bir sergisi olarak nitelendiriliyor. Yaşadığımız dünyanın gerçekliğinden uzak gibi görünen Gürbüz’ün eserleri aslında izleyiciye hayatı, zamanın geçişini ve insanların bu döngüdeki hâllerini anlatıyor.

Selma Gürbüz sergisi ile ilgili olarak şunları söyledi: “‘Dünya Diye Bir Yer’ üç yıl aradan sonra açılan ilk kişisel sergim. Gerek son dönem çalışmalarımın ilk kez toplu bir hâlde görülebilecek olması gerekse de sanat hayatımın farklı dönemlerinden örnekleri bir araya getirmesiyle benim için çok özel bir sergi. İstanbul Modern’in ev sahipliğinde düzenlenmesi ise ayrıca çok anlamlı. Tam olarak bir retrospektif olmasa da gerek eser sayısının çokluğu gerekse farklı dönemlerimden çalışmaları bir araya getiriyor olmasıyla retrospektife en yakın sergim denebilir. Benim için her sergi bir hesaplaşmadır, çok heyecanlanırım. Yaptıklarımı izleyiciyle paylaşmak, dünyamı korkusuzca önlerine sermek tarif edilemez duygular verir bana... Her sergi aynı zamanda yeni bir düşüncedir, yeni bir duygudur benim içim. O nedenle kendimi şanslı hissederim, çünkü kafamın içi hep doludur. Sonu gelmeyen bir doluluk... Hiçbir sergimin son nokta olmadığını bilirim bu yüzden. Her seferinde yeni bir arayışla, yeni bir yutkunmayla, yeni bir söz söyleme ihtiyacı hissederim.”

İstanbul Modern’in Türkiye sanat ortamındaki kadın sanatçıları görünür kıldığı sergilerine Selma Gürbüz ile devam ettiğini vurgulayan İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı ise sergi ile ilgili olarak, “‘Dünya Diye Bir Yer’ adlı sergide, İstanbul Modern ve British Museum başta olmak üzere çok sayıda müze ve özel koleksiyonda çalışmaları bulunan sanatçının 100’ün üzerinde yapıtına yer veriyoruz. Sergi vesilesiyle Selma Gürbüz’ün ‘Birbirimize İyi Bakalım’ adlı yapıtının kadın sanatçıların üretimlerine destek olmak ve temsillerini güçlendirmek amacıyla kurduğumuz Kadın Sanatçılar Fonu desteğiyle, İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu’na kazandırılmasından da mutluluk duyuyorum. Sanatçının zengin iç dünyasından izleri takip edeceğimiz sergimizin yaşadığımız bu zorlu günlerde tüm izleyicilere iyi hissettirmesini diliyorum” sözlerini söyledi.

​“Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisini 31 Mart 2021 tarihine kadar İstanbul Modern’de ziyaret edebilirsiniz.

0
4373
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage