13 MAYIS, PAZARTESİ, 2024

Seişi Yokomizo’nun “Honcin Cinayetleri” Türkçede

Japonya’nın Agatha Christie’si olarak tanıtılan Seişi Yokomizo’nun kaleme aldığı Japon polisiyesinin en önemli dedektiflerinden Kosuke Kindaiçi’nin heyecanlı maceralarından Honcin Cinayetleri kitabı, Alper Kaan Bilir’in çevirisiyle İthaki Yayınları’ndan çıktı.

Edogawa Rampo’nun çağdaşı olan ve sık sık onunla karşılaştırılan Seişi Yokomizo, Japon polisiyesinin en önemli yazarlarından. Honcin Cinayetleri, 1948 yılından beri verilen Japonya Gizem Yazarları Ödülü’nün ilk kazananı.

“1937 kışında Okamura köyü, İçiyanagi ailesinin oğlunun düğün hazırlıklarının heyecanıyla doludur. Ancak şenliklerle ilgili dedikodular arasında endişe verici bir söylenti de vardır: Görünüşe göre uğursuz, maskeli bir adam köyde sorular sormaktadır.

Derken, düğün gecesi İçiyanagi ailesi korkunç bir çığlık ve ardından gelen ürkütücü müzik sesiyle uyanır. “Ölüm” Okamura’ya gelmiş ve evin dışındaki tertemiz kara saplanmış kanlı bir samuray kılıcından başka hiçbir iz bırakmamıştır. Çok geçmeden amatör dedektif Kosuke Kindaiçi, bu efsanevi cinayet vakasını araştırmak üzere olay yerine gelir ama bu pejmürde hafiye, imkânsız gibi görünen suçu çözebilecek midir?”

0
462
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage