04 NİSAN, PERŞEMBE, 2024

Salt’tan Yeni Gösterim Programı: “Kırık Kameralar”

Salt’ın, Filistin’e dair kısa ve uzun metrajlı filmleri bir araya getiren “Kırık Kameralar” başlıklı yeni gösterim programı, 4 Nisan-5 Mayıs tarihlerinde Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da ve çevrim içi olarak izleyiciyle buluşacak.

İsmini Emad Burnat ve Guy Davidi’nin 5 Broken Cameras (Beş Kırık Kamera) filminden alan programda, Filistin’de geçmişten bugüne yaşanan kayıplara bakan 11 film gösterilecek. Kurgu ile belgeselin sınırlarını genişleten filmlerden oluşan seçki, sömürgecilik ve tahakküm pratiklerinin toplumsal, politik, ekolojik katmanlarını irdeliyor.

Yerinden etme politikası yalnızca toprağın, yurdun veya evin kaybına değil, hafızanın silinmesine, arşivdeki boşluklara, ekolojik yıkıma, kadim bilginin yitimine de işaret ediyor. Basma Alsharif, Eric Baudelaire, CAMP, Inas Halabi, Jumana Manna, Carol Mansour ve Emad Burnat ile Guy Davidi’nin filmlerini bir araya getiren seçki, bu çok boyutlu kaybı gündeme getirirken çatışmalı bir coğrafyanın görsel kaydını tutuyor. Arşiv görüntüleri ve tanıklıklar kadar kurgusal anlatılar, tarih yazımının dışında kalan bireysel ve toplumsal hikâyeleri ortak belleğe yeniden çağırıyor. Programın ilk filmi Foragers (Toplayıcılar) (2022), zahter ve kenger gibi yerel bitkilerin toplanmasını yasaklayan İsrail doğa koruma kanunlarının Filistin’deki toplayıcılık kültürüne etkilerini odağına alıyor. Jumanna Manna’nın yönettiği film, 4 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da Açık Sinema’da izleyicilerle buluşacak.

Salt’tan Fatma Çolakoğlu, Eylül Şenses ve Gülce Özkara tarafından hazırlanan “Kırık Kameralar” programı, 4-27 Nisan tarihlerinde Açık Sinema’da gerçekleştirilecek ücretsiz gösterimlerin ardından 29 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında saltonline.org üzerinden çevrim içi olarak da izlenebilecek. Filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek. “Kırık Kameralar” gösterim programına buradan ulaşabilirsiniz.

​Künye: Foragers [Toplayıcılar] (2022) filminden bir kare ©Jumana Manna Still from Foragers (2022)

0
810
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage