04 AĞUSTOS, PERŞEMBE, 2022

Salt’ta Yeni Sergi: “Sahnede 90’lar”

Salt, 1990’lar Türkiye’sindeki kültürel ortamı ve sanat üretimlerini sahne ve performans kavramları odağında inceleyen “Sahnede 90’lar” başlıklı yeni sergisini 15 Eylül 2022 – 12 Şubat 2023 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturacak.

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın yeni sergisi “Sahnede 90’lar”, sahne ve performans kavramları odağında Türkiye’nin 1990’lı yıllarından sanat üretimlerini bir araya getirerek izleyicinin beğenisine sunuyor.

Türkiye’de toplumsal, siyasi ve ekonomik anlamda hızlı değişimlerin yaşandığı 1990’lı yıllar, özellikle İstanbul’un kültür, sanat, performans ve eğlence sahnesinde serbestlik sınırlarının sürekli genişletildiği bir döneme işaret ediyor. Sanat ortamında “disiplinlerarası” kavramı da bu dönemde gündeme geliyor. Doğası gereği farklı disiplinlerden beslenen ve deneysel bir sanat pratiğine işaret eden performans, pek çok sanatçıya yenilikçi bir alan açıyor. Bu dönemin performans üretimlerine yoğunlaşarak kültür, sanat ve eğlence tarihine çok yönlü bir bakış sunmayı amaçlayan sergi, performans temelli üretimleri öne çıkaran etkinlikler ile bireysel üretimlerden kapsamlı bir seçkiyi izleyiciyle buluşturuyor. Muhtelif kaynaklardan toplanmış arşivlere dayanan sergi, dönemin performans temelli üretimlerinin kesişme noktalarının izini sürüyor ve beklenmedik bağlantılar kurarak “sahne”nin ne kadar geniş bir yelpazede ele alınabileceğini gözler önüne seriyor.

“Sahnede 90’lar” sergisi Salt’ın üyesi olduğu Avrupa müzeler konfederasyonu L’Internationale’nin Our Many Europes [Avrupalarımız] programı kapsamında hayata geçiriliyor.

Salt’tan Amira Akbıyıkoğlu tarafından, Emirhan Altuner (Tasarım ve Prodüksiyon) ve Gül İçel (Proje Asistanı) ile araştırmacı Mine Söyler iş birliğinde programlanan sergi ve paralelinde düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

“Sahnede 90’lar” başlıklı sergiyi 15 Eylül 2022 – 12 Şubat 2023 tarihleri arasında Salt’ın Beyoğlu ve Galata yapılarında ziyaret edebilirsiniz.

Künye:
1. Moni, Sakarya Destanı performansından bir kare, Ankara, 1988 Salt Araştırma, Moni Salim Özgilik Arşivi
2. Aydın Teker’in Köm-ür performansından bir kare, Seretonin II, 1992 Sanatçının izniyle
​3. Adnan Tönel ve Bedri Baykam, Düello, 1992

0
1148
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage