09 TEMMUZ, SALI, 2024

Salt Sanatsal Araştırma ve Üretim Destek Programı’yla Desteklenecek Projeler Açıklandı

Salt’ın BBVA Vakfı iş birliğiyle başlattığı Salt Sanatsal Araştırma ve Üretim Destek Programı’yla 2024-2025 yılında desteklenecek projeler belli oldu.

Güncel toplumsal meseleleri disiplinlerarası yaklaşımlarla ele alan sanatçılara yönelik destek programı, araştırma ve üretim için bir platform oluşturarak sanatçılar ile topluluklar arasındaki etkileşimi teşvik etmeyi amaçlıyor. Programın bu yılki değerlendirme süreci, Vasıf Kortun (Küratör), Elvira Dyangani Ose (Museu d’Art Contemporani de Barcelona Direktörü), Manuel Segade (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía Direktörü), Ala Younis (Akademie der Künste der Welt Sanat Yönetmeni), Fatma Çolakoğlu (Salt Araştırma ve Programlar Direktörü) ve Juan Pujol Rodríguez’in (BBVA Vakfı Direktör Yardımcısı) yer aldığı Seçici Kurul tarafından yürütüldü. 193 başvuru arasından Sanatsal Araştırma Fonu kapsamında Aslı Uludağ’ın Geothermalisms projesi; Üretim Fonu kapsamında ise Ali Taptık’ın Looking at Osmanbey: Social and Spatial Entanglements of Fashion Trade projesi ile Merve Mepa’nın An Interwoven Network: Threads and Trace projesi seçildi.

Sanatsal Araştırma Fonu kapsamında Aslı Uludağ’ın projesine 20.000 Euro; Üretim Fonu kapsamında Ali Taptık ve Merve Mepa’nın projelerine 10.000’er Euro’luk destek sağlanacak. Sanatçıların fon kapsamında ürettiği işler 2025 yılında Salt’ta (Türkiye) ve BBVA Vakfı’nda (İspanya) sergilenecek.

Kurul, seçimlerle ilgili olarak şunları söyledi: “Araştırma Fonu ile Aslı Uludağ’ın Ege Bölgesi’nde jeotermal enerji üretiminin maddi politikalarına odaklı projesinin desteklenmesine oy birliğiyle karar verildi. Proje, araştırma konusunun derinliği ve kapsamlı yaklaşımı ile öne çıktı. Üretim Fonu kapsamında ise Ali Taptık’ın Osmanbey’deki moda ticaretini; Merve Mepa’nın insan, zanaat ve teknoloji arasındaki etkileşimleri odağına alan projeleri son aşamaya kalan iki başvuru oldu. Özgün nitelikleri göz önüne alınarak her iki projenin de desteklenmesi kararlaştırıldı. Farklı sanatsal yaklaşımlar sunan bu iki projenin desteklenmesinin daha zengin ve çeşitli bir sanat ortamına katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

Salt Sanatsal Araştırma ve Üretim Destek Programı ve seçilen sanatçılar hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Künye:
1. Geothermalisms, 2024 Aslı Uludağ’ın izniyle
2. Looking at Osmanbey: Social and Spatial Entanglements of Fashion Trade, 2024 Ali Taptık’ın izniyle
3. An Interwoven Network: Threads and Trace, 2024 Merve Mepa’nın izniyle

0
544
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage