02 TEMMUZ, CUMARTESİ, 2022

SAHA Studio’da Yeni Dönem Başlıyor

SAHA Studio Haziran-Aralık 2022 döneminde Atıf Akın, Elmas Deniz, Can Küçük, Burcu Yağcıoğlu ve Ahmet Öğüt & Silent University Orientation Program ekibine (Amal Jibril, Suha Nabhan, Yelta Köm) ev sahipliği yapıyor.

SAHA Derneği tarafından 2019’da Beyoğlu’nda faaliyete geçen SAHA Studio, Türkiye’den sanatçıların üretim ortamlarını destekleyerek uluslararası sanat kurumu ve aktörleriyle etkileşimlerini artırmaya çalışıyor. Davetli sanatçılara çalışma mekânı ve küratoryal desteği sağlayan SAHA Studio, bunların yanı sıra sanatçıların projeleri için araştırma, üretim, sergileme ve sunum desteği vererek çalışmalarını sürdürebilecekleri bir alan sunuyor. Aynı zamanda uluslararası küratör ve yazarlara da ev sahipliği yapan SAHA Studio, sanat çevresindeki diyaloğun zenginleşmesine katkı sunan programlarıyla her yıl iki ayrı dönemde 10’un üzerinde katılımcıyı ağırlıyor.

Bu yıl 17 Eylül - 20 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek 17. İstanbul Bienali’nin katılımcıları ve mekânları arasında yer alan SAHA Studio, 17 Eylül’den itibaren çarşamba ve cumartesi günleri bienal ziyaretçilerini ağırlayacak. Sanatçıların eser üretim süreçlerine yakın bakışların sunulacağı SAHA Studio, sanatçı üretimlerinin paylaşılacağı ve konuşmaların yapılacağı bir mekân olarak kurgulanıyor.

Bu yıl da İstanbul Bienali’ne Türkiye’den katılan sanatçıların yeni projelerine fon ve kaynak sağlayacak olan SAHA, bienal küratörleri ve yurt dışından İstanbul’a araştırmaya gelen bienal sanatçılarının bir kısmına Galata’daki SAHA Residency’de konaklama imkânı sunuyor.

​​Ayrıca SAHA, küresel iklim krizine karşı 28 ülkeden sanatçı ve yazarları bir araya getiren World Weather Network’e katılıyor. Sanatçılardan Elmas Deniz, Can Küçük ve Burcu Yağcıoğlu SAHA’nın World Weather Network için iş birliği yaptığı bağımsız sanat inisiyatifi m-est.org ile birlikte SAHA Studio’ya davet edilirken 17. İstanbul Bienali katılımcılarından Atıf Akın ve Ahmet Öğüt & Silent University Orientation Program ekibinin SAHA Studio’nun yeni dönemine katılımı ise 17. İstanbul Bienali eş küratörleri Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ile David Teh ile ortaklaşa belirlendi.

0
776
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage