19 OCAK, ÇARŞAMBA, 2022

“Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Yapıt Yarışması” Sonuçları Açıklandı

Nilüfer Belediyesi’nin koronavirüs pandemisinde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının anısına düzenlediği “Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Yapıt Yarışması” sonuçları açıklandı. 83 projenin katıldığı yarışmada Bursa’dan katılan Şimal Avcı’nın projesi birinci seçildi.

Nilüfer Belediyesi, pandemi sürecinde görevi nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının anısını geleceğe taşımak, onların mücadelesini kamusal alanda görünür kılmak amacıyla bir anıt park yapacağını açıklanmıştı. 29 Ekim Mahallesi’nde 3 bin metrekarelik park alanında uygulanacak proje için “Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Yapıt Yarışması” adlı bir yarışma düzenlendi. Ulusal çapta düzenlenen yarışmaya, Türkiye’nin farklı illerinden 83 proje katıldı.

Yarışmanın jürisinde sanatçı İnci Eviner başkanlığında; mimar Hakan Demirel, sanat tarihçi Ali Kayaalp, küratör Bige Örer, mimar ve sanatçı Sinan Logie ve sanatçı Dilek Winchester yer aldı. Yapılan değerlendirme sonucunda Şimal Avcı’nın projesi birinci oldu. Bu yapıtın; kentle kurmayı hedeflediği ilişki, kavrayıcı hâli, parkın içinde bir hafıza avlusu yaratması, izleyiciyi keşfetmeye davet etmesi sebebiyle ödüle layık görüldüğü değerlendirmesinde bulunan jüri, Regaip Adem’ın projesini ikinci, Ezgi Oğur ve Furkan Şanlı’nın ortak projesini üçüncü olarak belirledi. Yarışmada ayrıca İbrahim Özvariş ve Nur Dilan Özdemir; Soner Kıyasoğlu ve Samet Arslan ile Yadigar Esin Esen’in projeleri de mansiyon ile ödüllendirildi. Yarışmaya katılan eserler 29 Ocak’ta gerçekleştirilecek kolokyumun ardından düzenlenecek sergide sanatseverlerle buluşacak.

​Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Sağlık Bakanı olan Dr. Refik Saydam’ın adını taşıyacak olan “Dr. Refik Saydam Sağlıkçılar Parkı”nı en kısa zamanda tamamlayarak hizmete açacaklarını belirtti.

0
512
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage