21 MAYIS, SALI, 2024

Ruzy Gallery’den Yeni Sergi: “Evvel”

Ruzy Gallery, matematiğin ve sanatın doğadan aldığı ilham ve estetik değerlere odaklanan “Evvel” başlıklı yeni karma sergisini 15 Eylül tarihine kadar sanatseverlerle buluşturuyor.

Begüm Güney’in küratörlüğünü üstlendiği “Evvel” başlıklı sergide; Suat Akdemir, Mahmut Aydın, Nazan Azeri, Melis Buyruk, Mahmut Celayir, Leyla Emadi, Tom Fellows, Gülfem Kessler, Başak Özocak ve Jake Michael Singer’ın eserleri yer alıyor. Matematiğin evrensel diliyle sanatın gizemli dünyası arasındaki ilişkiyi araştıran sergi, sanatın dilinden varoluşun kökenini sorguluyor, plastik sanatlarla matematiğin ilişkisini inceliyor, insanın matematiğine odaklanıyor.

​Sergi, ünlü İngiliz matematikçi G.H. Hardy’nin Bir Matematikçinin Savunması kitabındaki “Bir matematikçinin yaptığı şey bir ressamın ya da şairinki kadar güzel olmalıdır. Düşünceler, renkler ve sözcükler gibi uyumlu bir biçimde birbirini tamamlamalıdır. Dünyada çirkin bir matematik için kalıcı bir yer yoktur.” sözlerinden ilham alıyor. Plastik sanatlarla matematiğin ilişkisini konu alan sergi, matematiği keşfeden insanın doğasında ne var? sorusu üzerinden her iki disiplinin de doğadan aldığı referanslar ve estetik değerler üzerine düşündürüyor.

0
915
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage