24 OCAK, PERŞEMBE, 2019

Roberto Bolaño’dan “Vahşi Hafiyeler”

Çağdaş Latin edebiyatının ustalarından Roberto Bolaño’nun sınırların ve türlerin birbirine karıştığı bir dünyada genç ve şair olmak, Latin Amerikalı ve sürgün olmak ile yaşama ve ölüme olduğu kadar edebiyata da inanmak üzerine kaleme aldığı romanı Vahşi Hafiyeler, Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Peral Bayaz’ın dilimize kazandırdığı kitap, okuruna masum edebiyat yok, diyor. 1975’in son gününde “damardan gerçekçilik” akımının kurucuları Arturo Belano ile Ulises Lima ödünç aldıkları bir arabayla Meksika’dan ayrılırlar. Amaçları, uzun yıllar önce Sonora Çölü’nde kayıplara karışmış gizemli şair Cesárea Tinajero’nun izini bulmaktır. Belano ile Lima’nın kovalamacaya dönüşen arayışları ve sonraki yirmi yıla yayılan maceraları hem yakın dostları hem de dünyanın dört bir yanında yollarının kesiştiği kişiler aracılığıyla aktarılınca ortaya bir kuşağın öyküsü çıkar.

“Canın sıkkın olduğunda okunacak kitaplar var. Hem de pek çok. Sakin olduğun zamanlar için de bir edebiyat var. Bence bu tür en güzeli. Bir de hüzünlü olduğun zamanlar için bir edebiyat. Ve neşeli olduğun zamanlar için bir başka edebiyat. Bilgiye susadığın zamanlar için de bir edebiyat var. Ve umutsuz olduğun zamanlar için de ayrı bir edebiyat var. Ulises Lima ile Belano’nun üretmek istedikleri edebiyat işte bu sonuncu türden bir edebiyattı.”

0
1329
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage