02 AĞUSTOS, SALI, 2022

Polat Özlüoğlu’ndan Yeni Öyküler

Polat Özlüoğlu’nun kendine has üslubuyla kaleme aldığı, içine düştüğümüz cendereyi yaşanır kıldığı öykülerinden oluşan Annem, Kovboylar ve Sarhoş Atlar, İthaki Yayınları’ndan çıktı.

Özlüoğlu; sesini ailenin tam ortasından yükseltiyor bu öykülerinde. Baba, hem uzak hem yakın, hem güçlü hem de zayıf. Sızmış, bulaşmış gibi o. Çıkmayan leke, dolmayan bardak, kıpırdamayan dağ. Ondan olmanın ağırlığıyla ezilen çocuk var bir de. Kimi zaman ona rağmen, kimi zaman ondan yana, kimi zaman ondan beter. İkisi arasında bir dağılma. İçi boş çekirdek kabuklarına benziyor üstelik bu. Baba, her şeyin kanatabildiği ama hiçbir şeyin sağaltamadığı bir yara.

“Mesafeler mi daha çabuk unutturur, yoksa saatler mi? Kaç şehir eskitmek lazım unutmak için birini ya da kaç saati tüketirsek unutmuş oluruz aklımızda yerli yersiz patlayan anılardan bir çuval mermiyi? Kaç adım atmak lazım bir kâbustan uyanmaya? Kaç uykuyu katletmek gerek unutmak için gözümüze batan dikensi bakışları? Kaç kişiyi teşhis edince gider insan kendinden ya da kaç kişiyi gömmek gerek bulmak için aradığını?”

0
717
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage