24 KASIM, ÇARŞAMBA, 2021

Pera Müzesi’nden Üç Yeni Sergi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 23 Kasım 2021 - 6 Mart 2022 tarihleri arasında izleyiciyi geçmişten geleceğe uzanan bir kültür yolculuğuna çıkaracak üç yeni sergiye ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Brigitte Pitarakis’in üstlendiği “İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800 – 1955”, Bizans araştırmalarında Osmanlı başkentinin merkezi rolüne odaklanıyor. On dokuzuncu yüzyılda diplomatik, akademik ve sanatsal çıkarların kesişmesi, zengin bir miras olarak Bizans geçmişine ilişkin bilinci arttırdı. Konstantinopolis’e dair oryantalist bakışın kırılmasıyla arkeolojik buluntular akılcı bir yaklaşımla ele alınmaya başlandı. Şimdiye kadar yeterince çalışılmamış, Bizans’a bilimsel bir yaklaşım getiren bu gelişmeler, Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ortaklığıyla hazırlanan sergide bir arşiv seçkisiyle tarih meraklıları ve sanatseverlerle buluşuyor. Bizans’ın modern keşfini ve bu mirasın geniş bir ilgi alanına dönüşümünü aktaran sergide; döneme özgü, gösterişli bir üslupta resimlendirilmiş nadir kitaplar, baskı ve haritalar, orijinal arşiv fotoğrafları, belge ve resimler tematik bir bütünlük içinde bir araya sunuluyor. Sergide, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde yer alan Bizans eserlerinin yanı sıra; Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonu’na ait fotoğraf ve kitap seçkisine, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi, Alman Arkeoloji Enstitüsü, Ömer Koç, Serap Kayhan, Dr. Safder Tarim, Büke Uras koleksiyonlarından ve Birmingham Üniveristesi Doğu Akdeniz Arşivi, Dumbarton Oaks Araştırma Kütüphanesi, Fransa Milli Kütüphanesi, Collège de France Bizans Kütüphanesi Fonds Whittemore, Paris EPHE, Photothèque Gabriel Millet arşivlerinden derlenen kitap, baskı, harita, fotoğraf, belge ve resimler eşlik ediyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi ile İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Bizans hakkında yapılmış bilimsel araştırmaları inceleyen “İstanbul’dan Bizans’a” sergisi ile eşzamanlı olarak, bu kez Bizans’ın popüler kültürdeki temsillerini ele alan “‘İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!’: Popüler Kültürde Bizans” sergisini sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Küratörlüğünü Emir Alışık’ın yaptığı sergi, adını Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Panorama (1954) isimli romanından alıyor. Bizans’ın her gün farklı sanat üretimlerinde nasıl karşımıza çıktığına odaklanan sergide 50’yi aşkın sanatçı, yazar, illüstratör, müzisyen, sinemacı ve moda tasarımcısının Bizans’a atfedilen eşsizliği ve egzotizmi farklı açılardan yorumlayan ve görselleştiren işleri bulunuyor.

“Yarına Notlar” başlıklı sergide ise Covid-19 pandemisiyle daha görünür hâle gelen yeni küresel gerçekliği yansıtan güncel sanat çalışmalar yer alıyor. Independent Curators International [Uluslararası Bağımsız Küratörler] (ICI) girişimi, mevcut kriz ortamında çağdaş kültürdeki değerleri ve ilişkileri sorgulamak, yeniden değerlendirmek ve bugün görülmesinin önemli olduğuna inandıkları eserleri paylaşmak üzere 25 ülkeden 30 küratörü bu sergi için bir araya getirdi. Dünyanın dört bir köşesinden 29 sanatçının eserlerinden oluşan sergi, küresel bir çağda, kolektif hafızanın inşasında sanatın potansiyel gücüne odaklanıyor. Kısa bir süre önce ABD ve Çin’de sergilenen “Yarına Notlar” sanatseverleri mevcut kriz ortamında, çağdaş kültürel değerleri yeniden sorgulamaya davet ediyor. ICI tarafından düzenlenen “Yarına Notlar” gezici sergisi; Andy Warhol Görsel Sanatlar Vakfı, VIA Sanat Fonu, ICI Mütevelli Heyeti ve Uluslararası Forumu’nun destekleriyle hayata geçirildi.

Sergide yer alan sanatçılar:
Madiha Aijaz, Ernesto Bautista, Maeve Brennan, Vajiko Chachkhiani, Nothando Chiwanga, Shezad Dawood, Demian DinéYazhi', Cao Guimarães, Ilana Harris-Babou, Rei Hayama, Amrita Hepi, INVASORIX, Tamás Kaszás, Ali Kazma, A Liberated Library for Education, Inspiration, and Action, David Lozano, Mona Marzouk, Joiri Minaya, Peter Morin, Daniela Ortiz, Kristina Kay Robinson, Luiz Roque, Mark Salvatus, Ibrahima Thiam, u/n multitude, Wayne Kaumualii Westlake, Yan Shi.

Sergide yer alan küratörler:
Charles Campbell, Freya Chou, Giulia Colletti, Veronica Cordeiro, Allison Glenn, Tessa Maria Guazon, PJ Gubatina Policarpio, Ivan Isaev, Ross Jordan, Drew Kahuʻāina Broderick ve Josh Tengan, Esteban King  Álvarez, João Laia, Luis Carlos Manjarrés Martínez, Fadzai Veronica Muchemwa, Lydia Y. Nichols, Marie Hélène Pereira, Balimunsi Philip, Josseline Pinto, Florencia Portocarrero, Shahana Rajani, Rachel Reese, Marina Reyes Franco, Mari Spirito, Alexandra Stock, Eszter Szak.cs, Abhijan Toto, Fatoş Üstek, Su Wei, Sharmila Wood.

​​​“İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800–1955”, “‘İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!’: Popüler Kütlürde Bizans” ve “Yarına Notlar” sergilerini 23 Kasım 2021 – 6 Mart 2022 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

0
1494
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage