Advertisement
27 KASIM, PAZARTESİ, 2023

Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: “Buradayım!”

Pera Film’in Dünya AIDS Günü’nde farkındalık yaratmak için başlattığı “Buradayım!” programı, çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS’in “Tanıdığım Herkes Hasta” seçkisini 1 ve 7 Aralık’ta Pera Müzesi oditoryumunda sinemaseverlerle buluşturacak.

Pera Film’in Dünya AIDS Günü çerçevesinde 2016’dan beri düzenlediği “Buradayım!” programı yedinci kez izleyiciyle buluşuyor. Program bu yıl çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS’in “Tanıdığım Herkes Hasta” seçkisini izleyiciye sunuyor. HIV ile diğer hastalık ve engellilik biçimleri arasında bağlantılar kuran seçkide, dünyanın dört bir yanından sanatçıların ürettiği beş video yer alıyor. Adını, Cyrée Jarelle Johnson’ın Black Futures kitabında geçen bir ifadeden alan “Tanıdığım Herkes Hasta” seçkisi, toplumun sahte bir sağlık-hastalık ikilemi aracılığıyla engelli ve hastaları nasıl dışladığını inceliyor. Engelliliği normun bir istisnası değil, ortak bir deneyim olarak görmeye davet eden program, HIV, COVID, akıl sağlığı ve yaşlanmayı kapsayan bir dizi temaya dikkat çekiyor.

Kalp Üfürümleri filmi COVID salgını sırasında, doğuştan gelen bir engel ve HIV ile yaşamanın deneyimini aktaran Dean adlı genç adamla yönetmen Dorothy Cheung arasında geçen şiirsel diyalogdan oluşuyor. Seçkiye yer alan Hiura Fernandes’in AID$'li Çocuk videosu, 1990 yılında HIV ile doğan Brezilyalı aktivist ve sanatçı Lili Nascimento’nun hikâyesini ele alıyor. Sanatçı Beau Gomez’in Benim Yaptığım Yatak’ta videosu, yatağı bir hastalık ya da izolasyon alanı olmanın ötesinde bir teselli ve eylemlilik mekânı olarak izleyiciye sunuyor. San Francisco Körfez Bölgesi sanatçısı Ananias, Dolissa Medina ile birlikte yönettiği Yaşlı Adam / Hasta Adam / Haykırış videosunda, doğduğu şehir Michoacán’a özgü Danza de los Viejitos’u (Yaşlı Adamların Dansı) icra ederken hareketlerini maneviyat, HIV’e bağlı uzun süreli engeller ve dünyada bir yer arayışı merceğinden yorumluyor. Seçkinin son videosu Işığı Yitirmek ise, bir enfeksiyon nedeniyle görme yetisini kaybetmiş uzun süreli AIDS hastası, sanatçı Kurt Weston’ın bu dünyada kalmak için verdiği acı savaşı anlatıyor. Program hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Gösterim Programı:

1 Aralık Cuma 20.00
Kalp Üfürümleri (9'7’’)
AID$’li Çocuk (11’30’’)
Benim Yaptığım Yatak (07'51’’)
Yaşlı Adam / Hasta Adam / Haykırış (10')
Işığı Yitirmek (8')

7 Aralık Perşembe 19.00
Kalp Üfürümleri (9'7’’)
AID$’li Çocuk (11’30’’)
Benim Yaptığım Yatak (07'51’’)
Yaşlı Adam / Hasta Adam / Haykırış (10')
Işığı Yitirmek (8')

0
514
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage