24 MAYIS, CUMA, 2024

Paula Modersohn-Becker’ın Hayatı: “Burada Olmak Muhteşem”

Marie Darrieussecq’in çığır açan feminist sanatçı Paula Modersohn-Becker’ın üretken ve pek de bilinmeyen yaşamının izini sürdüğü anlatısı Burada Olmak Muhteşem, Sosi Dolanoğlu’nun çevirisiyle Harfa Kitap’tan çıktı.

Modernizmin önemli bir figürü olan Alman dışavurumcu ressam Paula Modersohn-Becker, 1907'de henüz otuz bir yaşındayken öldü. Kendini sadece çıplak değil aynı zamanda hamile olarak resmeden ilk kadın sanatçıydı. Kısa kariyeri boyunca, Almanya'da eğitim gördü, Paris'te yaşadı ve heykeltıraş Clara Westhoff ile şair Rainer Maria Rilke'yle yakın dost oldu. İlk kez 2016'da Fransa'da yayımlanan Burada Olmak Muhteşem, sanatsal sınırları aşan ve birçok kadın sanatçının yolunu açan bu olağanüstü kadının hayatını anlatıyor.

​Paula Modersohn-Becker, Picasso ve Matisse gibi ressamların yanı sıra modernizmin tanınmasına katkı sağlamasına ve kendi kuşağının önde gelen sanatçılarından biri olmasına rağmen, sırf kadın olduğu için sanat tarihinin çatlaklarında kaybolmuştur. Marie Darrieussecq'in bu aydınlatıcı ve dokunaklı anlatısı modernizmde önemli bir figür olarak ele aldığı Paula Modersohn-Becker'ın itibarını yeniden canlandırıyor ve kadınların kültürel tanınırlık ve sanatsal kariyer inşa etmeleri konusunda karşılaştıkları zorluklara ışık tutuyor. 

0
685
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage