28 TEMMUZ, SALI, 2020

Paul Gauguin’in Kaleminden Notlar

İzlenimci resmin ve sonrasının önemli sanatçılarından Paul Gauguin’in içinden geçenleri, anılarıyla besleyerek yazdığı notlarından oluşan kitabı Öncesi ve Sonrası, Halil Gediz’in çevirisiyle, Alakarga Yayınları’ndan çıktı.

Gauguin, bu notlarında yaşam mücadelesini, sanatı, edebiyatı, doğayı, aşkı, cinselliği, sevgiyi, öfkeyi ve daha nicelerini kendi penceresinden anlatıyor. “Öte yandan bu bir kitap değil, daha çok, bir gevezelik,” diye üstüne basa basa belirtse de, ortaya elden bırakılamayacak denli çekici bir kitap çıkmış.

“Çok yakında Markizliler hindistancevizi ağacına tırmanamaz, karınlarını doyurdukları yabani muzları toplamak için dağlara çıkamaz hale gelecekler. Okulda alıkoyulmuş ve fiziki hareketlerden yoksun bırakılmış çocukların yöntem bilmez, giyinik bedenleri gitgide narinleşecek ve dağda bir gece dahi geçiremez hale gelecek. Hepsi ayakkabı giymeye başladılar; artık hassaslaşan ayakları sarp patikalarda koşamayacak, çakıllı dereleri aşamayacak. Biz de bu acı sahneyi, büyük bir kısmı tüberküloz olmuş, böbrekleri çalışmaz hale gelmiş ve yumurtalıkları cıva yüzünden mahvolmuş bu soyun tükenişini izliyoruz.”

0
1267
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage