Advertisement
23 KASIM, PERŞEMBE, 2023

Özer Toraman’ın “Zihnin Bahçesi” Sergisi Pi Artworks İstanbul’da

Özer Toraman’ın “Zihnin Bahçesi” başlıklı kişisel sergisi 2 Aralık 2023-27 Ocak 2024 tarihleri arasında Pi Artworks İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.

Özer Toraman’ın yeni sergisi “Zihnin Bahçesi”, izleyiciyi hayali manzaralarla gerçeğin harmanlandığı bir dünyaya davet ediyor. Dünyanın farklı ülkelerinde çekilen fotoğraflardan ilham alan Toraman’ın eserleri, hayali olan ile figüratif olanı birleştirerek, sanatçının başka bir dünyaya açılan pencereler olarak gördüğü atmosferi yaratıyor. Gezinen figürler ve pastoral plaj sahneleri, izole olarak sürreal bir biçime bürünürken, durgun çimenler üzerindeki piknik manzaraları ve samimi portreler, gerçekliğin sınırlarından bağımsız hâle geliyor. Zihnin Bahçesi, fikirlerin ve içsel duyguların kök salıp gelişebileceği zihinsel manzarayı, izleyicilerin keşfedebileceği öznel bir gerçeklik alanını temsil ediyor.

Sanatçı sergide yer alan eserlerinde, kırmızı pelerin gibi yeni nesnelerle ve kompozisyonlarla denemeler yaparak, bu son seriyi diğerlerinden farklı kılıyor. Kendi çocukluk anılarıyla içgüdüsel bir bağlantı kurarak eserlerinde pastel tonlarını tercih eden sanatçı, özellikle mavi rengi baskın olarak kullanıyor. Mavi, Toraman’ın “sınırsız hayal kurmasına” olanak sağlıyor ve bu hikâyeleri bir rüya manzarasının pencereleri veya kısa bakışları olarak konumlandırıyor. Sanatçının imza niteliğindeki düz renk yüzey kullanımları, titizlikle detaylandırılmış özelliklerle bir araya geliyor, sabit anlamlardan kaçıyor ve izleyicileri her sahneye özgü kişisel anlam yüklemeye teşvik ediyor.

​İnsanlarla doğal dünya arasındaki ilişkiye odaklanan sergi, bizi hayal gücümüzle bilincimizin örtüştüğü, yaratıcılığımızın etrafımızdaki dünyaya dair deneyimlerimize sızdığı alanı kucaklamaya davet ediyor. Sanatçının sürreal ve gerçek arasındaki sınırları silikleştirmesi sayesinde, kimliklerin, bölünmelerin ve fiziksel sınırlamaların olmadığı, bu “pencerelere” girip hayal gücümüzü serbest bırakarak deneyimleyebileceğimiz bir dünyanın anlık görüntülerini yaratıyor.

0
908
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage