22 EYLÜL, ÇARŞAMBA, 2021

Özer Toraman’ın “O Esnada Dünya Dönmeye Devam Eder” Sergisi Pi Artworks’te

Pi Artworks, Özer Toraman’ın “O Esnada Dünya Dönmeye Devam Eder” başlıklı kişisel sergisine 23 Ekim’e kadar ev sahipliği yapıyor.

Özer Toraman’ın doğadan, devinimden ve hayalden güç almaya dair kişisel sergisi ismini Pulitzer Ödüllü Amerikalı şair Mary Oliver’ın Wild Geese (Yaban Kazları) başlıklı şiirindeki bir mısradan alıyor. Sergi Oliver’ın şiirindeki gibi insana umutsuzluk ve yalnızlık hislerinden özgürleşebilmesi için doğaya ait olduğunu hatırlamak, doğanın akışına uyumlanmak ve sunduğu hayal gücünün farkına varmak gibi birkaç anahtar sunuyor. Sergide doğanın öne çıktığı, figürlerin daha çok tamamlayıcı unsur olarak yer aldığı ve fotoğraf gibi belli anların yakalandığı “manzara” serisi bulunuyor.

Seçtiği imgelerle insanın doğadaki varoluşunu naif bir şekilde resmederken, izleyicinin hayal ve gerçek arasında bir ilişki kurmayı amaçlayan sanatçı, tuval yüzeyini dengede tutan üç yatay düzlem üzerinde bir uzam oluşturuyor ve zamanın sürekli akışına dikkat çekerek izlenimlerini tuvale aktarıyor. Daha önceki kişisel sergilerinde kimlik kavramından yola çıkarak insanın hayal etme, düşleme ve kendi gerçeğini bulma eylemlerini vurgulayan sanatçı, yeni sergisinde izleyicinin doğayla ilişkisi üzerinden hayal dünyasında bir perde aralayarak bilinçli bir rüya görmeye davet ediyor.

Özer Toraman’ın “O Esnada Dünya Dönmeye Devam Eder” başlıklı kişisel sergisini 23 Ekim’e kadar Pi Artworks’te ziyaret edebilirsiniz.

Künye:
1. Özer Toraman, A Dream of Light, 2021, tuval üzerine yağlıboya, 120 x 180 cm
​2. Özer Toraman, The Sand Terrace, 2021, tuval üzerine yağlıboya, 40 x 60 cm

0
362
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage