27 HAZİRAN, PAZARTESİ, 2022

Osman Dinç’in “Gözlemevi” Sergisi Baksı Müzesi’nde

Sanatçı Osman Dinç’in “Gözlemevi” başlıklı heykel sergisi Baksı Müzesi’nde aralık ayına kadar sanatseverlerle buluşacak.

Osman Dinç’in demir, pirinç, bronz ve camdan ürettiği heykellerinden oluşan “Gözlemevi” sergisinin temelleri bundan dört yıl önce CI’da yer alan Baksı Müzesi standına dayanıyor. Uçsuz bucaksız bir coğrafyada Çoruh Nehri’nin kıyısında yer alan Baksı Müzesi’nin yüksekliği, coğrafyaya hakimiyeti, sanatçıya “rasathane”yi çağrıştırıyor ve serginin adı da kelimenin Türkçe karşılığı olan “gözlemevi”nden geliyor.

Sanatçı Osman Dinç, sergisi hakkında şöyle söyledi: “Sergi için seçilen o ‘dağ başı’, o yükseklik, benim için bir ‘rasathane’ gibi. Bu yüzden serginin adı önce ‘Rasathane’ olsun dedik, ama tercihimizi kelimenin Türkçesinden yana yapıp ‘Gözlemevi’nde karar kıldık. Sonuçta gözlemevi kelimesi daha geniş bir anlama sahip. Etrafımızda, bizi kuşatan tüm çevreye bakmış oluyoruz. Aslında, öteden beri de söylediğim gibi, insan evrende belli bir yerde olsa da bütün evren onun devamı şeklindedir. Yani, evrende her şey, birbirine tamamen bağlı şekilde gelişiyor. Bu açıdan ‘Gözlemevi’nin içinde yer almış olmak, benim için çok önemli bir olay. Umarım izleyiciler de sergiyi gezerken aynı hislere kapılır ve kendilerini ‘Gözlemevi’nin içinde hissederler.”

Hüsamettin Koçan “Gözlemevi” sergisi ile ilgili şunları söyledi: “Osman Dinç, önemli bir sanatçı ve önemli bir düşünür. Yalın formlarla derin anlamların peşindedir. Sessizliğin filozofu olarak tanımlayabileceğim Osman’ın sanatı, insanı çok katmanlı çağrışımlarla yüz yüze getiriyor. Baksı Müzesi’nde açtığı ‘Gözlemevi’ sergisi bu çok anlamlı sessizliğin önemli bir gösterimidir. Baksı Müzesi Ana Bina’da gerçekleştirdiği bu 4. sergi ‘Gözlemevi’ üst başlığını taşıyor. Daha önce Hüsamettin Koçan ‘Ayağımdaki Diken’ sergisi (2017), Alev Ebuzziya ‘Toprak’ sergisi (2018), Nuri Bilge Ceylan ‘Nuri Bilge Ceylan Baksı’da’ sergisi (2019), Şakir Gökçebağ ‘Aşina’ sergisi (2020) ve Osman Dinç’in ‘Gözlemevi’ sergisi Baksı’da 2022 yılını onurlandırıyor. Artık dünya kültür haritasında söz sahibi olan bu sanatçılar Baksı’da köklü bir geleneğin temellerini attılar. Kendilerine ve bu sergilerin gerçekleşmesi için katkı veren kişi ve kurumlara çok şey borçluyuz. ‘Gözlemevi’ Baksı’nın uçsuz bucaksız coğrafyasında gerçekten geçmişe ve geleceğe bakan bir atmosfer ve destansı bir ortam yaratıyor. Böylece de izleyicide yeni anlam arayışlarına neden oluyor. ‘Gözlemevi’ ile yaratılmış olan estetik ruh, geçmişi olduğu kadar geleceği de gözlemin merkezine koyarak izleyiciyi selamlıyor ve Baksı Müzesi için gerçek anlamda çok değerli bir ölçü oluşturuyor.”

​Osman Dinç’in “Gözlemevi” başlıklı sergisini Baksı Müzesi Ana Bina’sında aralık ayına kadar ziyaret edebilirsiniz.

0
1023
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage