14 KASIM, CUMARTESİ, 2020

Ömür İklim Demir’den Bir İlk Roman: Kum Tefrikaları

Muhtelif Evhamlar Kitabı ile tanıdığımız yazar Ömür İklim Demir’in Türkiye’nin son yüz yılında dolanan, “kumdan, buhardan, hayalden ibaret” ilk romanı Kum Tefrikaları, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Demir, Kum Tefrikaları’nda kuytunun, saplanıp kalmanın, kendine gömülmenin, uzaklara düşmenin, öteki bile olamamanın, boşluğun, hevesin, meşgalenin, Doktor Mithat’ın, Murat Hoca’nın, Yurdanur Hala’nın, Şevket Kemal Bey’in, ölülerin, kelimelerin, telgraf tıkırtısının, tozun, rüzgârın, bulutların, bütün o yılların ve de üstümüzden esip geçen diğer şeylerin hikâyesini anlatıyor. Rüzgâr hiç durmadan esiyor sayfaların arasında, her şey bir görünüp bir kayboluyor ya da bir kaybolup bir görünüyor. Yutuyor kenarları, köşeleri, arabaları, evleri kum; yutuyor günleri, takvimleri, atları, uçakları ve de hepsinden mürekkep hayalleri… Bozkıra bakan izbe balkonlar, Boğaz’a açılıyor bir vakit; ölümler umuda, umutlar çaresizliğe benziyor yavaş yavaş.

“Panjurların gölgesi yüzümde parlayıp söndüğünde, bıyığımla oynuyordum; ardından boğuk bir gök gürültüsü geldi. Sigaramın külünü silktim. Beş saniye önce kor gibi yanan kül, yüz yıllık diğer külün içinde kaybolup gitti. Geçmiş tarafından yutulmak böyle bir şey olmalıydı.”


Ayrıca 18 Kasım Çarşamba günü saat 18.00'de Yapı Kredi Kültür Sanat'ın Instagram hesabında Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık “kitap-lık” dergisi editörü Murat Yalçın ve Ömür İklim Demir'in bir araya geleceği canlı yayın gerçekleşecek. Yayında yazarın edebiyat ve hayat serüveni üzerine sohbet edilecek.

​Fotoğraf: © Ilka Kramer

0
1732
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage