12 ŞUBAT, PAZARTESİ, 2024

Ömer Erdem’den “Sezai Karakoç’a Doğru”

Ömer Erdem’in Sezai Karakoç ile anılarını, onun şahsiyeti üzerine gözlemlerini ve şiiri hakkındaki değerlendirmelerini iç içe geçirerek katmanlı olarak okura sunduğu Günler Çözüldükçe - Sezai Karakoç’a Doğru, Everest Yayınları’ndan çıktı.

Erdem, geçmiş günlerinin en vazgeçilmez ve etkili şahsiyeti olarak nitelendirdiği Sezai Karakoç’un yanında geçen günlerini birer birer çözüyor, çözümlüyor.

“Günler Çözüldükçe, açıktan ve açıkça Sezai Karakoç’u Türk şiirinin yaratıcı bağlamı içinde ve modernizmin imkanlarını kullanarak, yüceltme veya hüküm verme amacı taşımadan insan oluşumuzun ve bir hayatın içinden safça geçişimizin içinden görmektir. Bir biyografi olmadığı gibi yazanın hatıralarının bir kısmı da değildir yazdığım. Anekdotlar, konuyu açmak ve genişletmek için seçilmiştir. Pek çok deftere yayılmış, dağınık Karakoç günlükleri belki bir gün gün yüzüne çıkar. Her cümlesi duyularak, düşünülerek yazılmıştır. Öze yaklaşıp zamana kristalize olmuş yorumlar bırakabilmişse aydınlığa bir adım daha varılmış sayılır.”

0
502
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage