21 MAYIS, SALI, 2024

Olga Tokarczuk’un “Yakup’un Kitapları” Türkçede

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Olga Tokarczuk’un dini tartışmaların odağında yer almış tarihi bir figür olan Yakup Frank’ın hikâyesini anlattığı romanı Yakup’un Kitapları, Neşe Taluy Yüce’nin çevirisiyle Everest Yayınları’ndan çıktı.

Yakup Frank; Musevi, Hıristiyan, Müslüman geleneklerinin tümünden beslenen, 18. yüzyılın ortalarında dinler sahnesine bütün esrarıyla adım atan, etrafında topladığı cemaatle bugüne kadar tartışılan bir karakter. Yakup’un Kitapları, yeni dünyanın tehlikelerle dolu eşiğinden hem kendi zamanına hem de geleceğe aynı kusursuz dikkat, ihtiyat, bilgelik ve mizahla bakıyor.

​“18. yüzyılda, Polonya’da genç bir Yahudi ortaya çıkar, Yankiele ya da Jacob Frank ya da sadece Yakup ya da… isimlerinin sonu gelmez, unvanlarının, hallerinin ve karakterlerinin de; ama o daima parlar. Önce Müslüman, sonra Katolik olur. Dinden dine dönenleri de “ışığa” üşüşen kelebekler gibi etrafına toplar. Yakup kâh büyücü kâh efendi, baba, ağabey, kardeş, kâh “sahte” peygamber kâh Mesih olur. Bir aşağılanır bir göklere çıkarılır, bir durulur bir gürler, bir sevilir bir nefret edilir.”

0
762
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage