13 HAZİRAN, PERŞEMBE, 2024

Olga Peretyatko, 22 Haziran’da Cemil Topuzlu’da

Ünlü soprano Olga Peretyatko, 22 Haziran Cumartesi akşamı saat 20.30’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda konser verecek.

Konserde Olga Peretyatko’ya orkestra şefi Murat Cem Orhan yönetimindeki Cemal Reşit Rey (CRR) Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Kariyerine Plácido Domingo’nun düzenlediği Operalia Yarışması’nı kazanarak başlayan Olga Peretyatko; Metropolitan Opera, La Scala ve Covent Garden gibi önemli opera evlerinde ve Salzburg, Baden-Baden ve Aix-en-Provence gibi prestijli festivallerde performans sergiledi. Peretyatko, Robert Lepage’in yönettiği Stravinsky’nin “Bülbül” eserinin beğenilen prodüksiyonu, Dmitri Tcherniakov’un provokatif “Çar’ın Gelini” yorumunda ve Daniel Barenboim yönetiminde Bizet’nin “İnci Avcıları” eserindeki başrol olan Leïla rolünde büyük başarı kazandı. 2015 ECHO Klassik ve 2018 OPUS Klassik ödüllerine sahip olan sanatçı, dünyanın farklı ülkelerinden seçilmiş 23 ninniyi içeren Songs for Maya albümüyle de beğeni topladı.

Harbiye’de gerçekleşecek konserde, P. I. Tchaikovsky’nin Napolyon Savaşları’nı anan güçlü ve dramatik “1812 Uvertürü Op. 49” eseri yer alıyor. V. Bellini’nin opera tarihinin en ünlü soprano aryalarından biri olan “Norma – Norma’nın Aryası ‘Casta Diva’”, R. Wagner’in dramatik ve duygusal yoğunluğunu yansıtan “Tristan ve Isolde Liebestod” ve “Sicilya Vesperleri – Elena’nın Aryası ‘Merce dilette amici’” eserleri de seslendirilecek. Ayrıca, G. Verdi’nin melodik dehasını sergileyen “Il Trovatore - Leonora’nın aryası ‘Tacea la notte placida ... Di tale amor che dirsi’”, C. M. von Weber’in Alman romantik operasının temel taşlarından biri olan “Der Freischütz Uvertürü, op. 77” de repertuvarda yer alıyor. Konserin ikinci yarısında, S. Rachmaninov’un lirik ve duygusal tarzını yansıtan zarif parçalar “Ne poy, krasavitsa” op. 4/4 ve “Zdyes khorosho” op. 21/7, A. Dvořák’ın Çek halk müziğinden esinlenmiş coşkulu ve ritmik dans parçası “Slav Dansları Do Majör, op. 46 no. 1” ve Rachmaninov’un kelimesiz bir arya olarak duygusal yoğunluk sunan “Vocaliz” op. 34/14 dinleyicilerle buluşacak. G. Bizet’nin egzotik ve lirik melodilerini içeren “İnci Avcıları - Léïla’nın Aryası ‘Me voilà seule ... Comme autrefois’”, E. Elgar’ın İngiliz müziğinin en tanınmış marşlarından biri olan “Pomp and Circumstance, op. 39: March No. 1” ve Bizet’nin operatik yeteneğini sergileyen duygusal aryaları “Bolero No.3” ve “Vasco da Gama – ‘La Marguerite a fermé sa corolle... Ouvre ton Coeur’” da programda yer alıyor. C. Gounod’nun zarif ve lirik melodik stilini yansıtan “Romeo ve Juliet - Juliet’in Aryası 'Ah! Je veux vivre dans le rêve' F-Dur” ile gece tamamlanacak.

​22 Haziran Cumartesi akşamı saat 20.30’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek konserin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

0
742
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage