03 NİSAN, ÇARŞAMBA, 2024

Nezaket Ekici’nin “Keşfin Boyutları” Sergisi Pi Artworks İstanbul’da

Nezaket Ekici’nin performans ve video çalışmalarının yer aldığı “Keşfin Boyutları” başlıklı kişisel sergisi, 4 Nisan-25 Mayıs tarihleri arasında Pi Artworks İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.

Nezaket Ekici, serginin ilk üç günü 4, 5 ve 6 Nisan’da farklı bir canlı performans gerçekleştirecek. Sanatçının Pars Pro Toto performansını içeren bir video yerleştirmesi de 25 Mayıs’a kadar galeri mekânında sergilenecek.

Yoğun ve görev odaklı olan Ekici’nin performansları, enerji ve mizahın yanı sıra acı ve fiziksel dayanım anlarını bir araya getiriyor. Bu üç performans heykeller etrafında şekilleniyor. Heykel, Ekici’nin performanslarının merkezi unsurunu oluşturur ya da sanatçı tarafından gerçekleştirilen performansın bir ürünü olarak ortaya çıkarıyor. 1994-2000 yılları arasında Ludwig Maximilians-Üniversitesi ve Güzel Sanatlar Akademisi Münih’te heykel ve resim üzerine eğitim alan Ekici, son zamanlarda heykele olan ilgisini, sanatsal pratiğinin başlangıcına bir temas olarak değerlendiriyor. Sanatçının geride kalıntılar bırakan geçmiş performanslarının aksine, “Keşfin Boyutları”, süreç yoluyla bilinçli olarak heykeller üretmeyi amaçlıyor. Sürekli yeni eserler yaratmaya, yeni perspektifler entegre etmeye ve izleyicilerine yeni bakış açıları katmaya çalışan Ekici, “Keşfin Boyutları”nda her bir ardışık performansını hem fiziksel hem de kavramsal olarak bağlıyor. EsssenceCohesion Patterns of Egg ve Panta Rhei performansları zaman ve mekân, geçicilik ve yaratılış, günlük dünya ile iç inançlarımız arasındaki ilişkinin farklı görsel boyutlarını örneklendiriyor. Her bir eserin kendi hikâyesini anlattığı bu etkinlik serisinde, izleyiciler Ekici’yi bütünsel bir fiziksel özveri ve yüksek konsantrasyonla deneyimleyebilecek ve bu sürecin sonucunda yeni ve eşsiz heykeller ortaya çıktığına tanık olacak.

Nezaket Ekici Performans Takvimi:
4 Nisan Perşembe, 16.00 / Esssence
5 Nisan Cuma, 16.00 / Cohesion Patterns of Egg
6 Nisan Cumartesi, 16.00 / Panta Rhei

0
365
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage