22 ŞUBAT, PERŞEMBE, 2024

Neşeli Bir Macera: “Ding Dong! Kapıda Biri mi Var?”

Olivier Dupin’in yazıp Laurent Simon’un resimlediği dikkat çekmek için çılgınca hikâyeler anlatan “fıldırfış” bir çocuğun sıradan bir gününü anlatan Ding Dong! Kapıda Biri mi Var?, Yağmur Yavaş Aydın’ın çevirisiyle Uçanbalık’tan çıktı.

Kitap, modern çekirdek aile yaşantısını gerçekçi diyaloglarla eleştiriyor. Gündelik hayatta kendi işleriyle ilgilenirken ihmal ettikleri çocuklarına dikkat çekiyor. Kitap, fantastik filmlerden kopup gelen envaiçeşit karakterle kurgusunu hareketlendiriyor. Geçiştirici yanıtlarla küçükleri başından savuşturan yahut onları dinliyormuş gibi yapıp aslında hiç dinlemeyen büyüklerin dünyasını yansıtan Ding Dong! Kapıda Biri mi Var?, hayallerine sarılan çocuklar ile işi başından aşkın yetişkinler arasındaki iletişim kopukluğuna vurgu yapıyor.

​“Ela, hikâye anlatmayı çok seviyor. Hatta anlatmakla da kalmıyor, uydurduğu hikâyeleri âdeta yaşıyor! Kimi zaman dev bir gorilin omuzlarında şehri boydan boya gezmeye çıkıyor, kimi zamansa bahçede bulduğu gizemli bir kemikle, yırtıcı bir “tireksin” peşine düşüyor. Hikâyeler birbirini kovalıyor ama Ela'nın anlattıklarına kimseler kulak vermiyor. Çünkü evdekiler pek meşgul! Herkesin dinlememek için bahanesi var. Peki, Ela'nın anlattıkları ya gerçekse?”

0
683
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage