04 ARALIK, PAZARTESİ, 2023

Nehir Tuna’nın “Yurt” Filmine Marakeş Film Festivali’nden En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

Nehir Tuna’nın ilk uzun metrajlı filmi Yurt, bu yıl 20’incisi düzenlenen Marakeş Film Festivali’nden ödülle döndü. Festivalde filmin başrol oyuncularından Doğa Karakaş En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Doğa Karakaş ödülünü, jüri üyelerinden İranlı oyuncu Zar Amir ve İsveçli oyuncu Alexander Skarsgård’ın elinden aldı. Oscar ödüllü Amerikalı oyuncu ve yapımcı Jessica Chastain’in başkanı olduğu uluslararası yarışma jürisinde ayrıca Fransız oyuncu Camille Cottin, Avustralyalı oyuncu ve yönetmen Joel Edgerton, İngiliz yönetmen Joanna Hogg, Amerikalı yönetmen Dee Rees, İsveçli-Mısırlı yönetmen Tarek Saleh ve Fas asıllı Fransız yazar Leïla Slimani de yer alıyor.

Nehir Tuna’nın yazıp yönettiği, yapımcılığını Tanay Abbasoğlu’nun üstlendiği Yurt, dünya prömiyerini 80. Venedik Film Festivali’nin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde yaptı. 80. Venedik Film Festivali’nde İtalyan bağımsız film eleştirmenleri tarafından verilen Bisato dOro Ödülleri’nde En İyi Senaryo seçilen film, ekim ayında Fransa’da düzenlenen Saint-Jean-de-Luz Film Festivali’nden de En İyi Yönetmen Ödülü ile SFCC Film Eleştirmenleri Ödülü’nü kazandı.

Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer ve Didem Ellialtı’nın rol aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Florent Herry, kurgusunu Ayris Alptekin, müziklerini de Avi Medina yaptı. Yurt, dini yurtta kalan on dört yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’e odaklanıyor. Yakın zamanda dine yönelen babasının beklentilerini karşılamaya çalışan Ahmet’in okul ve yurt arasındaki sıkışmışlığını ve özgürlüğü için verdiği mücadeleyi konu alan film, 90’lı yılların sonu Türkiye’sinin siyasi kutuplaşma atmosferinde geçen bir büyüme hikâyesi anlatıyor.

​TN Yapım ana yapımcılığında ve Red Balloon Film (Almanya) ile Ciné Sud Promotion’ın (Fransa) ortak yapımcılığında çekilen Yurt filminin Fransa dağıtımını Dulac Distribution yaparken, dünya satışını da Pyramid International üstlendi. Yurt’un Türkiye gösterim tarihi ise önümüzdeki aylarda belli olacak.

0
766
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage