08 ŞUBAT, PERŞEMBE, 2024

Nazım Hikmet Richard Dikbaş'tan Yeni Sergi: “Herkes Heyecanlanır Sanmıştım”

Nazım Hikmet Richard Dikbaş’ın karikatür çizimlerinden oluşan altıncı kişisel sergisi “Herkes Heyecanlanır Sanmıştım” 16 Şubat’a kadar Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde ziyaretçiyle buluşuyor.

Sergide Dikbaş’ın çizimleri iki bölüme ayrılıyor. “Tekliler” bölümünde tekil anlatım ve çizimlerden oluşan çalışmaları, diğer taraftaki “Hikâyeler” bölümünde seri çalışmaları yer alıyor. Bir odada da çizim defterindeki çalışmalarını seslendirdiği video yer alıyor.

Sergi metni: “Bu cümleyi en az iki türlü anlayabiliriz. Birincisi şöyle: Beni heyecanlandıran bir olay var, belli ki ‘herkes’te, çoğu kişide, aynı etkiyi uyandırmamış. Bu da bende belki bir hayalkırıklığı yaratmış, belki de bu olaya dair olumsuz ama serinkanlı bir gözlem yapıyorum. Hatta belki ikisi birlikte, serinkanlı bir hayalkırıklığı yaşıyorum.

​İkinci anlama gelirsek: Bu sefer konu heyecanlanmanın, heyecanın kendisi. İnsanın temel özellikleri, asal duyguları, dünyada olup biten karşısında gösterdiği tepkiler, yaratıcılığa giden yolun tepkileri neler? Heyecan bunlardan biri değil mi, heyecanlanarak tekrar tekrar bulmuyor muyuz kendimizi? O heyecanlanmayan herkese gelince, o herkes, sakin de değildir. Çünkü heyecanı bilmeyen sukûnetin de ancak dış yüzeyinden haberdardır. Heyecanlanmayan sakin de kalamaz.”

​Fotoğraf: ©Begüm Kakı

0
1248
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage