05 AĞUSTOS, CUMA, 2022

Müzede Sahne’de İklim Krizi ve Ekolojik Yıkım: “Dünya 419 PPM Bir Sahne”

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM)’nin gelenekselleşen açık hava etkinliği Müzede Sahne, bu yıl iklim krizi ve ekolojik yıkım odağında “Dünya 419 PPM Bir Sahne” başlığıyla 10-14 Ağustos tarihlerinde seyircisiyle buluşacak.

Her yıl bir tema etrafında gösteri sanatları alanındaki eserleri buluşturan Müzede Sahne’nin bu yılki başlığı geçtiğimiz yıl açıklanan ve atmosferde ölçülen en yüksek karbondioksit oranı olan 419 ppm’e dikkat çekmek amacıyla belirlendi. Emre Koyuncuoğlu’nun sanat yönetmenliğinde bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Müzede Sahne için üç farklı yazara iklim kriziyle ilgili oyun sipariş edildi ve üç farklı sahneyle prodüksiyon anlaşması yapıldı. İlk gösterimleri Müzede Sahne’de yapıldıktan sonra oyunlar sezon boyunca farklı tiyatro sahnelerinde izleyicileriyle buluşacak.

Müzede Sahne, 10 Ağustos Çarşamba günü sanat yönetmeni Emre Koyuncuoğlu’nun açılış konuşması ve ardından Açık Radyo’nun kurucusu, siyaset bilimci ve yazar Ömer Madra ve genç neslin iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu’nun “Dünya 419 PPM Bir Sahne” üzerine hazırladıkları konuşmalarla başlayacak.  Ardından prodüksiyonu desteklenen ve ilk kez Müzede Sahne’de dünya prömiyeri yapacak oyunlardan Şebnem İşigüzel’in yazdığı, Zinnure Türe’nin yönettiği Taş oyunu sahnelenecek. Nadir Sönmez’in yazdığı ve Ayşe Lebriz Berkem’in yönettiği Libido ile Volkan Çıkıntoğlu’nun yazdığı, Gülhan Kadim’in yönettiği Tek Kullanımlık Hikâye isimli oyunlar da ilk kez Müzede Sahne’de seyirci karşısına çıkacak. Ayrıca bu yıl ilk defa Müzede Sahne’de bir araya gelen dansçı Nazlı Durak ve ressam Nalan Yırtmaç’ın temaya özel geliştirdikleri projeleri, tiyatro araştırmacısı Eylem Ejder’in ve sanatçı Nejbir Erkol’un Müzede Sahne için uyarladıkları performansları, Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın Taşıdıklarımız ve Tatavla Tiyatro’nun İnsanlık Çağı oyunları da Müzede Sahne’nin bu yılki programında yer alacak. Oyunlardan önce ücretsiz gerçekleştirelecek panellerde çevre politikalarında uzman sanatçı, akademisyen, araştırmacı ve aktivist Hande Paker, Atıf Akın, İlksen Mavituna, Eraslan Sağlam, Ezgi Hamzaçebi, Selver Sezen Kutup, Deniz Gündoğan İbrişim ve Işın Eliçin izleyicilerle buluşacak. Etkinlikte ayrıca pop-up olarak adlandırılan; 50'lerin sonunda ortaya çıkıp, performans sanatını müjdeleyen happeninglerin ruhunu taşıyan; doğaçlamaya açık, “çevre” temalı süpriz okumalar da gerçekleştirilecek.

Oyunlar, performanslar, konuşmalar ve panellerin de yer aldığı Müzede Sahne’nin biletlerini Mobilet üzerinden temin edebilirsiniz. Ayrıntılı program broşürüne buradan ulaşabilirsiniz. 

0
809
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage