14 MAYIS, CUMA, 2021

Mısır ve Rusya’dan Kadın Hikâyeleri Kundura Sinema’da

Kundura Sinema’nın çevrim içi izleme platformu Kundurama’da Mısır ve Rusya’da muhafazakârlığın dayattıkları ile değişim ve özgürlük arzusu arasında sıkışıp kalmış kadınların hayatlarını konu alan iki belgesel film 14 - 30 Mayıs tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor.

İsviçreli yönetmen Julia Bünter imzalı Fiancées / Nişanlılar ve Rusyalı Alina Rudnitskaya’nın yönetmenliğini yaptığı School Of Seduction / Baştan Çıkarma Dersleri filmi sınırlı kontenjanla 14 Mayıs’ta (bugün) gösterime girecek. Türkiye’de ilk kez Kundurama’da gösterilecek bu iki film 30 Mayıs’a kadar İngilizce ve Türkçe altyazıyla ücretsiz olarak seyredilebilecek.

Dünya prömiyerini 2019’da Visions Du Réel’in Ulusal Yarışma’sında yapan ve Tirana Film Festivali’nde En İyi Belgesel Ödülü’nü, Mumbai Film Festivali’nden de En İyi Kurgu Ödülü’nü kazanan İsviçreli yönetmen Julia Bünter imzalı Fiancées / Nişanlılar filmi sosyal geçmişleri ve dini mezhepleri farklı Mısırlı üç kadının evliliğe giden uzun ve karmaşık yolda yaşadıklarını ele alıyor.

Rus yönetmen Alina Rudnitskaya’nın ülkesinden üç kadını yedi yıl boyunca izlediği belgeseli School Of Seduction / Baştan Çıkarma Dersleri Zürih, DOC NYC, Sidney, CPH: DOX festivallerinde izleyiciyle buluştu. ‘Tercihen zengin’ erkekleri baştan çıkarmanın yollarının öğretildiği bir kursa giden 30’larındaki üç kadına odaklanan film, ülkedeki arkaik cinsiyet rollerinin trajikomik portresini çizerken, bir yandan da Putin Rusya’sında kadın özgürlüğünün önündeki engelleri rahatsız edici gerçeklerle gözler önüne seriyor.

Kundura Sinema’nın çevrim içi izleme platformu Kundurama’ya buradan ulaşabilirsiniz.

0
691
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage