21 MAYIS, SALI, 2024

Melisa Önel İmzalı “Aniden” 25 Mayıs’ta MUBI’de

Melisa Önel’in senaryosunu Feride Çiçekoğlu’yla birlikte kaleme aldığı, dünya prömiyerini 35. Uluslararası Tokyo Film Festivali’nde, Avrupa prömiyerini ise Rotterdam Film Festivali’nde yapan Aniden, 25 Mayıs’ta MUBI’de gösterime girecek.

Melisa Önel imzalı Aniden, koku alma duyusunu yitiren bir kadının kendini arama hikâyesini anlatıyor. Filmde Defne Kayalar, Öner Erkan, Şerif Erol, Ayşenil Şamlıoğlu ve Dilan Çiçek Deniz rol alıyor.

Uzun süredir Hamburg’da yaşayan Reyhan (Defne Kayalar), kocasının işi sebebiyle bir süreliğine İstanbul’a gelir. Geri dönmeye hazırlanırken, koku alamadığını fark eder. Bunun ciddi bir problem olabileceğini kabullenmek yerine, geçmişiyle yüzleşmeyi, şehrin içinde kendini aradığı bir yolculuğa çıkmayı tercih eder.

Filmin yönetmeni Melisa Önel, Aniden filmi hakkında şunları söylüyor: “Senaryo yazımı konusunda Feride Çiçekoğlu ile üçüncü ortaklığımızdayız. Karakterimiz Reyhan’ın ortadan kaybolmasının hem toplumsal normların aşılması hem de failliği ve kadınlığı sorgulamanın bir yolu olduğunu düşündük. Senaryo üzerinde çalışırken, kadın arzusu açısından nelerin ‘uygun’ sayıldığını irdeledik. Kadın olmanın, bencil olmanın, arzulamanın ve sokaklarda yürümenin anlamını sorguladık. Sokaklarda amaçsızca dolaşıp insanları izleyen biri olmak, kahramanımız Reyhan’ın kimliğini yeniden şekillendirebilir mi? Ona bir özgürleşme imkânı sunabilir mi?”

​25 Mayıs’tan itibaren MUBI’de gösterime girecek Aniden’in fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=x9dY70Y5erI

0
691
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage