19 HAZİRAN, ÇARŞAMBA, 2024

Margaret Atwood’un “Yazarlar, Kahramanlar, Hikayeler ve Hayat”ı Türkçede

Margaret Atwood’un okurunu edebiyatın devasa labirentinde bir gezintiye çıkardığı yazılarından oluşan Çırak Sihirbaz - Yazarlar, Kahramanlar, Hikayeler ve Hayat, Solina Silahlı’nın çevirisiyle Doğan Kitap’tan çıktı.

George Orwell’den Marquez’e; Calvino’dan Le Guin’e; Virginia Woolf’tan Toni Morrison’a yazarlar; Damızlık Kızın Öyküsü’nden 1984’e, Yeşilin Kızın Anne’den Sevilen’e kitaplar; Grace’ten Winston Smith’e kahramanlar; doğaüstü varlıkların cirit attığı masallar, fantastik romanlar, evin bodrumunda açgözlü bir hevesle okunan tüm kitaplar bu kitapta okuru bekliyor.

Atwood; Afganistan’dan Kanada’ya coğrafyalar; yazmalarına şaşırılan, yazdıkları ayıplanan kadınlar; bir romanın doğuş serüveni; kitaplarla hayatın buluştuğu o şaşırtıcı ve sevinçli sahneler; kadın karakterlerin gücü ve güçsüzlüğü; feminist edebiyat eleştirisinden yeniden okunan anlatılar; bizi dünyanın geri kalanıyla birleştiren dertler içinde bilgelikle süzülüyor.

“Kadınların yazar olarak karşılaştıkları zorluklardan bahsedebilirim. Örneğin; bir kadın yazarsanız, bazen herhangi bir yerde size şu soru sorulabilir: Kendinizi önce yazar olarak mı, yoksa kadın olarak mı görüyorsunuz? Dikkat edin. Bunu soran kişi hem yazmaktan hem de kadınlardan nefret eden ve korkan biridir.”

0
690
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage