23 OCAK, PAZAR, 2022

Mahmut Celayir’in “Peykerun” Sergisi İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, Mahmut Celayir’in “Peykerun” başlıklı kişisel sergisini 16 Nisan tarihine kadar sanatseverlerle buluşturuyor.

30 yılı aşkın sanat hayatında, doğduğu ve yaşadığı Anadolu doğasını yorumlayan puantilist eğilimli resimleriyle tanınan Celayir’in 1970’lerden günümüze uzanan doğa manzarası üstüne temellenmiş eser üretiminin önemli bir kesitini izleyiciye sunan sergi, yerel malzemeden yola çıkarak çağdaş bir dil oluşturmanın panoramasını çiziyor.

Mahmut Celayir “Peykerun” sergisini şu sözlerle anlatıyor: “Yaz aylarının bol ışıklı aydınlık günlerini hep, içinde büyüdüğüm Bingöl’ün bir dağ köyünde geçiririm. Burada, doğa içinde yolculuklar, gezintiler yaparım. Bu yolculuklar bir şeyleri aramanın başlangıcıdır ve her şey bununla başlar. Peykerun bu yolculuklarda çoğunlukla kendimi içinde bulduğum yükseklerde gene çocukluk anılarımla yüklü, terk edilmiş bir yayla alanıdır. Kelime olarak Zazaca taşların ötesindeki yer anlamını taşır. Buranın çok çeşitli bitki örtüsünden gelen renk ve form zenginliği bana hep büyülü kozmik bir hareketliliği hissettirdi ve arındırdı. Varoluşumuzun görsel ve düşünsel ipuçlarını bir anlamda verdi. Burada beni besleyen; organik, coşkulu ve yaşamsal bir dokuyu hep yeniden keşfetmiş gibi oldum. Peykerun zamanla benim için sanatsal sorgulamalarla yüklü; simgesel, mitik ve düşsel bir varoluş alanına dönüştü.”

Sergiye ayrıca Peykerun isimli Türkçe - İngilizce bir kitap da eşlik ediyor. Sergideki eserlerin yer aldığı kitap için Beral Madra bir yazı kaleme aldı.

Beral Madra kitapta yer alan “Antropolojik Manzararalar” başlıklı yazısına şu sözlerle başlıyor: “Türkiye’de 1970’lerden 2022’ye, sanatçı olarak yaşayan, üretim yapan, çalışan bir kişinin üretimini bütüncül bir sergi düzeninde izleyiciye sunmanın toplumsal ve kültürel açıdan sorumluluğu, işlevi ve amacı vardır. Toplumu kültürünü zenginleştiren bu kişi hakkında kapsamlı olarak bilgilendirmek, sanatçıya hak ettiği değeri ve görünürlüğü vermek, üretim birikiminin yansıttığı görsel, düşünsel bilgiyi göstermek gibi işlev ve amaçların toplamından daha değerli bir özellik, sanatçı ile birlikte kültürel belleğin yaşatılmasıdır. Küresel bağlamda insanlığın içinden geçmekte olduğu hakikat-sonrası düzende hakikat yeni bir anlam yükleniyor. Bellek bu düzenin karşısındaki hakikate ulaşma iradesinin en etkin ögesidir. Bu sergide iki boyutlu bir belleğin izi sürülüyor: Bir kurumun kültürel belleği yaşatma iradesi ve bir sanatçının tüm üretim sürecinde doğanın belleği, geleneksel ve tarihsel bellek ve bireysel bellek üstüne yapılanmış bir görsel görüngüyü ve dili yaratması.”

​Mahmut Celayir’in “Peykerun” başlıklı sergisini 16 Nisan tarihine kadar İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde ziyaret edebilirsiniz.

0
1818
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage