05 KASIM, PERŞEMBE, 2020

LiteraTür Online Çocuk Edebiyatı Festivali Başlıyor

Goethe Enstitüsü ve Kovan Ajans iş birliğiyle hazırlanan çocuk edebiyatına dair ve çocuklara yönelik bir programla LiteraTür Online Çocuk Edebiyatı Festivali, 16 – 22 Kasım 2020 tarihleri arasında çocuk edebiyatına gönül verenleri buluşturacak.

Türkçe ve Almanca edebiyatları arasında yeni bir kapı açan LiteraTür şimdi de çocuk edebiyatını tüm yönleriyle ele alacak bir festivale ev sahipliği yapıyor. Bir hafta sürecek çok yönlü ve birbirinden farklı hedef kitlelerine seslenen programa yazarlar, çizerler, edebiyat severler, yayıncılar, çevirmenler, kütüphaneciler, öğretmenler, ebeveynler ve çocuklar katılabilecek.

Festivalin açılış etkinliği 16 Kasım Pazartesi saat 19.00’da Zoom veFacebook’ta canlı yayımlanacak “Çocuklarla Zor Konuları Konuşma Aracı Olarak Edebiyat” başlıklı konuşma olacak. Alman yazar Anja von Kampen, Carlsen Yayınevi’nin deneyimli telif hakları sorumlusu Sylvia Schuster, Erdem Yayın Grubu genel yayın yönetmeni, akademisyen yazar Dr. Melike Günyüz ve Hippo Kitap’ın editörü ve telif hakları sorumlusu, yazar Ezgi Berk yayıncılık serüvenlerindeki deneyimlerini paylaşacaklar.

Çocuk ve gençlik kitapları yayıncılığına ışık tutulacak festivalde Frankfurt Kitap Fuarı ve Almanya Dış İşleri Bakanlığı'yla yapılan iş birliğiyle gerçekleşecek Yayıncılık Profesyonelleri Buluşması'nda iki ülkenin çocuk edebiyatı eserleri yeni dilinde çıkacağı yolculuğa hazırlanacak. Carlsen’in deneyimli telif hakları sorumlusu Sylvia Schuster telif hakları yönetimine yönelik bir masterclass atölyesi düzenleyecek. Hem yazar hem yönetmen hem gezgin ama hep çocuklar için üreten Anja von Kampenyaratıcı okuma etkinliği gerçekleştirecek.

Son dönemin öne çıkan illüstratörlerinden Gözde Eyce ve yazar Sima Özkançocuklara yönelik bir tohumun yolculuğu temalı sohbetli çizim etkinliği düzenleyecek. Çocuklarla Felsefe alanında özgün çocuk kitapları yazan Tuğçe Ebesek Büyükuğurlu, “Düşünce Deneyleri” atölyesinde çocuk düşünürlerle buluşacak. Medyayı Sorgulayan Çocuklar kitabının yazarı Alp Gökalpçocuklarla medya okuryazarlığı atölyesi gerçekleştirecek. Çeviri etkinliğinde Olcay Mağden Ünal ve Manuela Volz, çocuk edebiyatında çeviri dili olarak Türkçe ve Almancayı dilin sınırları ve imkanlarıyla masaya yatıracak. Günışığı Kitaplığı yıllardır düzenlediği yayıncılık konferansına ilişkin deneyimlerini paylaşacak.

LiteraTür Online Çocuk Edebiyatı Festivali süresince gerçekleşecek tüm etkinliklere katılım ücretsiz olacak. Aksi belirtilmediği sürece etkinlikler herkesin katılımına açıktır. Festivale dair ayrıntılı bilgiye ve programa buradan ulaşabilirsiniz. 

0
2222
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage