14 EYLÜL, PAZARTESİ, 2020

Kum Fırtınasının Orta Yerinde

Depo, 17 Eylül ile 1 Kasım 2020 tarihleri arasında küratörlüğünü Sarah Maske’nin üstlendiği “Kum Fırtınası - And Then There was Dust” başlıklı sanat projesiyle sanatseverlerle buluşacak. Farklı coğrafyalardan sanatçıları ortak bir düşünce etrafında buluşturan proje, sanatsal ve bilimsel araçlar kullanarak kum fırtınalarının kökenlerini ve sonuçlarını ele alacak.

Bugün yeniden yüzleşmek zorunda kaldığımız ekolojik ve politik durumun sürdürülebilir bir etki yaratmak adına yerleşik halklarla, aktivistlerle, bilim insanlarıyla ve diğer aktörlerle yapılan iş birlikleri sonucunda oluştuğunu açıkça ortaya koyan “Kum Fırtınası - And Then There was Dust”, bir yandan bu sürecin öncesini ve sonrasını araştırırken diğer yandan ondan sanatsal bir üretim çıkarmayı da ihmal etmiyor. Kum fırtınalarının meydana geldiği ülkelerde nasıl bir anlam ifade ettiğini ortaya koyan proje, aynı zamanda sergi alanında bu fırtınaları görselleştirerek ondan  tarihsel, maddi ve kavramsal oluşumların çıkmasına da yardımcı oluyor. Sanatçılar tarafından bu kapsamda üretilen işler, topluluklara kendi bağlam ve pratiklerini inşa etme konusunda ilham verirken sanatsal ve yaratıcı girişimleri de sonuna kadar destekliyor. Proje, kendi içerisinde bir araya getirdiği farklı disiplinlerle diğer çalışmalardan da açıkça ayrılıyor.

​birbuçuk kolektif, Kerem Ozan Bayraktar, Sinem Dişli, Negar Farajiani, Ayat Najafi, Mahmoud Obaidi, Tehran Platform (Mehran Davari, Niloofar Najafi ve Elmira Shirvani)’u bir araya getiren sergi, disiplinlerarası bir sanat projesi olarak  Depo iş birliğiyle Arta Atelier, Berlin (Sarah Maske, Ayat Najafi) tarafından Kulturakademie Tarabya, Prince Claus Fund ve Goethe Institut’un katkılarıyla gerçekleştirilecek.

0
1524
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage