04 MART, PERŞEMBE, 2021

Küçük Şeyler, Büyük Hazineler

Justyna Chudzinska Ottino'nun yazıp resimlediği, kendisi ufacık ama yüreği kocaman bir kız çocuğunun, heybetli bir armut ağacının dallarından gecelerin hâkimi Aydede'ye uzanan, cesaret ve kararlılıkla örülü öyküsünü anlatan kitabı Matilda ve Aydede, Ümit Mutlu’nun çevirisiyle Uçanbalık’tan çıktı.

Kitap, 5 yaş ve üzeri tüm çocuklara başarıya giden yolun özgüvenden geçtiğini hatırlatıyor. Türlü nedenlerle duyguları bastırılan, ''yapamazsın, edemezsin, başaramazsın,'' gibi sözlerle hevesi ve azmi kırılan çocukların dünyasına umut ışığı oluyor.

Beş yaşındaki Matilda, diğer çocuklardan daha ''küçük'' bir çocuktur. Ama bu, hayallerini küçük tutmasına engel değildir. Ablası Sofi'yle birlikte, tadı ekşi olan şeyleri, vahşi hayvanlar gibi giyinmeyi ve kendi etraflarında dönmeyi çok sever. Sofi'nin her fırsatta ona ''sen çok küçüksün, yapamazsın!'' demesinden ise hiç hoşlanmaz! Neyse ki can dostu Aydede vardır; her gece ona kulak veren biricik dinleyicisi... Günlerden bir gün, kardeşler çok sevdikleri büyük benekli topla bahçede oynarlarken, topları havaya yükselir ve armut ağacının en tepesine takılır. Matilda, ne yapıp edip topu aşağıya indirmelidir. Bu yolda attığı cesur adımlar, karanlıkları aydınlığa kavuşturan ''tanıdık'' bir dostla karşılaşmasına da vesile olacaktır.

0
955
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage