19 HAZİRAN, PAZAR, 2022

“Küçük Prens”teki Güle İlham Olan Aşkın Mektupları

Antoine de Saint-Exupéry ile eşi Consuelo Suncín Sandoval’ın büyük aşkına, dönemin entelektüellerine ve bu insanların II. Dünya Savaşı boyunca yaşadıklarına ışık tutan ayrıca Küçük Prens'in ilhamı ve yazılış öyküsünü anlatan 160 adet mektuptan oluşan Mektuplar adlı kitap, Gizem Olcay’ın çevirisiyle Timaş Yayınları’ndan çıktı.

160 mektuptan oluşan ve renkli çizim, fotoğraf ve belgelerle desteklenen bu yazışmalar, tutkulu fırtınalarla şüpheli durgunluklar arasında gözyaşları, hayal kırıklıkları ve aşkın coşkularla zenginleşen ilişkilerinin ruhunu ortaya koyuyor.

​“Antoine de Saint-Exupéry ve müstakbel eşi Consuelo Suncín Sandoval 1930'da Buenos Aires'te tanıştılar. Hemen birbirlerine âşık oldular ve kısa süre sonra evlendiler. Ancak evlilik hayatları, onları bir araya getiren her şeye rağmen, nihayetinde kaotik bir yolculuktu. Hem öngörülemez hem de talepkâr olan maceracı “Tonio”, karısının bütün ilgisini kendisine vermesini ve ona istikrar sağlamasını bekliyordu; oysa bunlar Consuelo’nun özgür ruhlu, huysuz tabiatının engel olacağı şeylerdi. Bununla birlikte, araya giren birkaç ayrılığa rağmen birbirlerini asla bırakmadılar ve bu karşılıklı koşulsuz sevgi vaadi, Antoine'ın askerî görevinin getirdiği yükler ikisi için de kaçınılmaz hale geldiğinde, mesafelere ve endişelere dayanmalarını sağladı. Savaş zamanında, Antoine Saint-Exupéry, Consuelo'yla birlikte hayatlarını aydınlatan bir masal olan Küçük Prens'i yazdığında mektuplar da bu döneme yakından şahitlik etti.”

Görsel: ©Rue des Archives/AGIRue des Archives/Bridgemanimages

0
1117
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage