13 EKİM, ÇARŞAMBA, 2021

KRANK Art Gallery’den Yeni Sergi: “Barok Ev”

KRANK Art Gallery, Zeynep Beler, Damla Yalçın, Güçlü Öztekin, Sinan Logie ve Güneş Terkol’un eserlerinden oluşan “Barok Ev” başlıklı karma sergiyi 20 Kasım’a kadar sanatseverlerle buluşturuyor.

Sergide Zeynep Beler, Damla Yalçın, Güçlü Öztekin, Sinan Logie ve Güneş Terkol, eserleriyle mekânların birbirlerinin içinden akış ve dönüşünü ve aralarındaki çatışmaya karşın iç içe geçişlerini araştırıyor. Bu akışlar ve çatışmalar farklı zamanlarla bir diğerinin ya da öncekinin üzerine yerleşiyor, çatışıyor ve mevcut mekânı oluşturuyor.

Branka Arsic bir makalesinde, sonunda kayıplara karışan Thoreau’nun ev imgesi ve Deleuze’ün “Barok Ev”ini birlikte ele alıyor. Mekân kavramının geçişken doğasını içeren evleriyle Thoreau ideolojik ev tanımını ortaya koyuyor. Onun eve benzemeyen evleri kimi zaman, içinden geçen her devinimle değişen, nihai şeklini almayan, bulut gibi bir ev ya da bataklık ev, kimi zaman da merdiven ev olarak gözüküyor.

Güneş Terkol’un sergide yer alan Japon bağlama teknikleriyle boyadığı Uçuşan adlı eserin kumaşında ortaya çıkan izler uçuk mavi mimari bir etki yaratıyor. Bu zeminin içinde yer alan üç figür akışkan bir değişime geçiş yapıyor. Damla Yalçın Evseme adlı enstalasyonunda iç mekânın içsel değeri üzerine yapılan fenomenolojik bir yaklaşımla anılarının ve hayallerinin bir sentezini izleyiciyle buluşturuyor. Mekânlarının poetik temeline anılardan çok şiirsel imgeleri ile dokunuyor. Bunu yaparken kendi yaşam alanına ait bitkileri kurutup, el yapımı kağıtlar hâline getiriyor.

Deleuze’ün “Kıvrım: Leibniz ve Barok” adlı incelemesinde betimlediği “Barok Ev”in ilk katında dünyayı buyur eden bütün duyularıyla beden yer alıyor. İkinci katta bedeni ve bedene her yandan sızan yaşamı izleyen tin oturuyor. Buradaki ilişki kategorik olmaktan uzak, çünkü katlar arasındaki biteviye gelgitte benlik veya kimlik kurgulanıyor. Duyumların kesintisiz varlığı ve değişkenliği, kimliğin donup kalmasının önüne geçiyor.

​Zeynep Beler, Damla Yalçın, Güçlü Öztekin, Sinan Logie ve Güneş Terkol’un eserlerinin yer aldığı “Barok Ev” başlıklı sergiyi 20 Kasım’a kadar KRANK Art Gallery’de ziyaret edebilirsiniz.

0
1137
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage