25 AĞUSTOS, ÇARŞAMBA, 2021

Klasikleşmiş Bir İlk Gençlik Romanı: Tanrım Orada Mısın? Benim Margaret

Judy Blume’un ilk yayımlandığı 1970’ten bu yana tüm dünyada her yaştan okura ulaşan, klasikleşmiş bir ilk gençlik romanı olan Tanrım Orada Mısın? Benim Margaret, Gizem Çiçek’in çevirisiyle Kolektif Çocuk tarafından yeniden yayımlandı.

Blume, 2021 yılında sinemaya da uyarlanan bu hikâyesini New York’un merkezinden New Jersey’in dışında bir mahalleye taşınan Simon ailesinin on iki yaşındaki üyesi Margaret’ın ağzından anlatıyor.

Kitapta, yeni bir semte taşınan, yeni bir okula başlayan ve yeni arkadaşlıklar edinen Margaret’ın, ailesi ve arkadaşlarıyla güven ve sevgiye dayalı ilişkiler kurmasına, ergenlikle bedenindeki değişimleri yaşarken hissettiği heyecan ve kaygılarına tanık oluyoruz. En önemlisi de kendi dinsel inancına karar verme sürecine; bu süreçteki iç sesine, aklını kurcalayan meselelerle ilgili Tanrıyla konuşmasına.

Tanrım orada mısın? Benim, Margaret. Babaannemle sinagoga gidiyorum. Bugün bayram. Sanırım bundan haberin vardır. Hoş, babama kalsa bu bir hata, annemse bu fikrin baştan sona delilik olduğunu düşünüyor ama ben yine de gidiyorum. Eminim bu ziyaret bana ne olacağım konusunda yardımcı olacaktır. Daha önce hiç bir sinagoga ya da kiliseye girmemiştim. Seni bulmaya çalışacağım Tanrım.

0
355
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage